Láka vás šport v chladnom počasí? Poradíme vám, ako na to

Pravidelný fyzický pohyb v zime má niekoľko zdravotných benefitov, napríklad zvýšenie odolnosti voči stresu alebo budovanie celkovej telesnej kondície. Na bezproblémové holdovanie takejto záľuby sa však musíte aj náležite pripraviť. Ak neviete ak na to, prečítajte si našich 5 tipov.


 

Pripravenosť

Pripravenosťou nemáme na mysli (iba) prax alebo vynikajúcu fyzickú kondíciu. Je oveľa dôležitejšie to, aby ste sa nepustili v daný deň do tréningu vyčerpaní alebo unavení. Princíp „klin sa klinom vybíja“ tu neplatí. Napríklad, ak pociťujete nepríjemnú bolesť z lyžovačky z predchádzajúceho dňa, radšej si oddýchnite. Svaly sa potrebujú regenerovať, ľudský organizmus je síce zázračný mechanizmus, ale fungovať bude iba s dostatočným množstvom „paliva“, čiže energie.

Okrem toho nenahraditeľnú funkciu má aj rozcvička. Vždy si nájdite čas na ľahšie cviky, krátky rozbeh a jemný strečing, radšej skráťte „hlavný program“ svojho tréningu. Bez takejto prípravy vám hrozia závažné zranenia, ktoré by vaše športové ambície mohli zmariť na niekoľko týždňov. Rozcvička nezohráva kľúčovú úlohu iba v ochrane svalov, ale aj srdca. Svoj tep sledujte cez smart hodinky.

Oblečenie

V zime by ste mali venovať zvýšenú pozornosť tomu, čo si oblečiete, obzvlášť pri zvýšenej fyzickej aktivite. Z vášho šatníka by určite nemali chýbať také kúsky, ktoré neabsorbujú vodu (pot) a odvádzajú vlhkosť. Toto viacnásobne platí na prvú vrstvu, ktorá je v priamom kontakte s telom a mala by slúžiť ako druhá koža. To však neznamená, že tejto požiadavke by ostatné odevy nemali vyhovovať, vrátane čiapky a ponožiek (nemusia byť príliš hrubé, dôležitejšia je kvalita materiálu). Túto vlastnosť majú syntetické materiály, ale bavlne sa vyhýbajte, pretože tá po zvlhnutí neizoluje.

Hovorí sa, že základným pravidlom vhodného oblečenia na zimný šport je vrstvenie. Umožňuje flexibilne sa prispôsobovať zmenám vonkajšej a telesnej teploty, ktorá sa počas intenzívneho pohybu mení rýchlo a vo veľkej miere. Navyše medzi jednotlivými vrstvami sa zachytí teplo, čiže sa nemusíte báť pocitu chladu. Na čiapku nezabudnite, pretože veľká časť telesného tepla sa vyparuje cez hlavu.

Pozitívna motivácia

Všimli ste si, že v chladnejšom počasí sa cítite lenivejšie ako cez leto? Je to prirodzené, už aj kvôli zníženému množstvu denného svetla. Pravdepodobne budete potrebovať silnejšiu motiváciu obuť si bežecké topánky alebo vybrať sa na dlhú večernú prechádzku v pochmúrnom období. Spojte teda svoju novú záľubu s niečím pre vás príjemným. Populárnym zdrojom energie býva veselá hudba. Vytvorte si samostatný zoznam svojich obľúbených pesničiek, a ak vám záleží aj na kvalite zvuku, potešte sa novými slúchadlami z miStores. Na šport sú praktické napríklad mini bezdrôtové slúchadlá Xiaomi s vysokou výdržou batérie.

Súvisiace:  Strašidelné tuky? Už dávno nie. Tieto sú zdravé a potrebné pre život

Stanovte si jasný, ale reálny cieľ. Nezabudnite na to, že už len vytváranie samotného návyku je mimoriadne náročná úloha, nieto ešte zvyknúť si na zvýšený fyzický výkon. Sledujte svoj športový vývin, tešte sa z toho, ako napredujete, zapisujte si aj tie najmenšie zmeny. Keď budete mať prehľad vo svojom progrese, budete sa cítiť istejšie, stabilnejšie a sebavedomejšie. Aj preto sa vám určite zídu smart hodinky. Nielen kvôli zaznamenávaniu údajov, ale aj prispôsobeniu rýchlosti cvičenia vašim aktuálnym cieľom (chudnutie, zlepšenie kondície…).

Ochrana dýchacích ciest

Dýchajte nosom, aby ste predišli infekciám a kašľu. Takto sa vzduch do priedušiek dostáva filtrovaný a ohriaty. V teplote pod mínus 10 °C si budete potrebovať zabezpečiť osobitú ochranu dýchacích ciest cez ústa a nos, napríklad šatkou alebo šálom. Samozrejme, každý, kto to potrebuje už aj pri vyšších teplotách, by mal na toto preventívne opatrenie myslieť skôr.

Ochrana proti slnku

Na prevenciu spálenia pokožky myslíme najmä cez leto. Pritom rovnako dôležitá je aj v chladnejšom počasí. Slnečné lúče sú obzvlášť nebezpečné v horách. Vo vyššej nadmorskej výške je UV žiarenie silnejšie, navyše sneh odráža svetlo. Používajte vysoko ochranný krém, nezabudnite ani na uši a iné „menšie plochy na tele“. Pery si natrite ochranným balzamom. Rovnako dôležité sú aj slnečné okuliare, samozrejme kvalitné, s UV filtrom.


Zdroj fotiek: freepik.com

 

Podobné články:

lángoše
Lángoše podľa starého receptu
Vo väčšine domácností sa počas vianočných sviatkov varia tradičné jedlá....
Čítať ďalej
Výrobná saláma: "Lahôdka", ktorej sa radšej vyhnite
Veľa z vás sa stretlo s informáciou, že výrobok obsahuje...
Čítať ďalej
srnec
Nezvaní hostia v našej záhrade
Jedným z dôvodov, ktoré prispeli k rozhodnutiu predať záhradu v...
Čítať ďalej
Ako na prekyslenie?
Za ideálnych okolností je pomer kyselín a zásad v našom...
Čítať ďalej
nádcha
Sychravým dňom navzdory: Ako predchádzať nachladnutiu?
S nástupom sychravých jesenných dní nás čoraz viac ohrozuje nádcha,...
Čítať ďalej
5 mýtov o zdravom stravovaní: Skutočne vedú...
Napriek tomu, že v dnešnej dobe sú široko dostupné informácie...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.