Nezabúdajte na vetranie ani v zime

Energie nie sú zadarmo. Aby sme doma mali pekne teplo, musíme si to najprv zaplatiť. Či už v paneláku alebo rodinnom dobe, udržiavanie tepelnej pohody nie je zadarmo. To niektorých ľudí zvádza k šetreniu až tak veľmi, že málo vetrajú, aby nepúšťali teplo z bytu von oknom. Neprimeraná úspora môže viesť až k zdravotným problémom.


Keď je náš domov vykúrený, teplý je nie len vzduch, ale aj predmety a steny. Vzduch v uzatvorenej miestnosti obsahuje menej kyslíka a viacej vydýchaného CO2 z našich tiel a tiež zvýšenú vlhkosť. Jednak z dýchania a jednak z varenia a podobne.

Vlhkosť sa v domácnosti zráža na chladných predmetoch. Tými sú okná alebo rohy miestností, teda miesta, kde je nie len nižšia teplota ale aj minimálny pohyb vzduchu. Kvapky rosy sú pekne viditeľné najmä na sklách. Tam kde je vlhko, tam sa dobre darí aj hubám a plesniam. Malé, ale neviditeľné, iba ako tmavé fľaky, môžu spôsobiť nevysvetliteľné dýchacie problémy, pokašliavanie alebo teploty.

Bolesti hlavy alebo chrípke podobné stavy spôsobuje aj nadmerné množstvo CO2 vo vydýchanom vzduchu v miestnostiach. Pritom riešenie je také jednoduché. Vyvetrať.

Pri rýchlom vetraní naplno otvoreným oknom sa v byte vymení vzduch, teplý a vydýchaný vyletí von oknom, do miestností vojde chladný čerstvý. Ale teplota nábytku, stien a ostatných vecí v byte za ten krátky čas nestihne klesnúť a po zatvorení okien sa čerstvý vzduch rýchlo zohreje na izbovú teplotu. Takýmto rýchlym vetraním takmer žiadne teplo nestrácate, zato si udržujete zdravé prostredie.

Vyvetrať by ste mali niekoľkokrát denne. Čím viac ľudí a čím viac sa v byte varí, tým častejšie. Bez obáv, že by vás to stále veľké peniaze. Správne vetranie šetrí peniaze za vykurovanie aj vaše zdravie.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.