S kultivátorom sa pracuje ľahšie

Už ste si pripravili záhony na jarnú výsadbu? A bolí vás z toho stále chrbát? V podstate máte dve možnosti. Zostať pri tom, čo robíte a ako to robíte a trpieť bolesťami každú jar. Alebo si naložiť na chrbát menej, na budúci rok obrobiť menšie políčko, a tým znížiť záťaž svojho tela. Samozrejme tým znížite aj množstvo úrody vo svojej záhrade. No a potom je tu ešte možnosť začať vo väčšej miere využívať mechanizovaných pomocníkov. Nemusíte obrábať menšiu plochu, neznížite si výnosy, ale výrazne znížite námahu. Práca v záhrade vás začne viacej baviť.


Keď človek kupuje záhradu, väčšinou je plný síl a plánov. S postupom času však síl ubúda, telo pripomína svoj vek a každým rokom je práca v záhrade náročnejšia a bolestivejšia. A keď nechceme pravidelne s prosbou o pomoc otravovať príbuzných, čo by už nebola pomoc ale pravidelná drina, musíme prijať rozhodnutie. Prispôsobiť množstvo pestovaných plodín, obrábaných políčok a pracovať len toľko, koľko nám vlastné sily stačia.

Kultivátor-Florabest-FGH750

Alebo si kúpiť do záhrady kultivátor. Doslova za chvíľu dokáže rozbiť veľké hrudy po jesennej orbe malým traktorom či ryľovaní a zjemniť pôdu pre malé rastlinky. A dokonca s ním dokážete aj trávnatý povrch premeniť na malé políčko. Či už pre zeleninu alebo pre nové sadenice jahôd.

K dispozícii sú rôzne druhy a veľkosti kultivátorov. Poháňané sú spaľovacími motormi alebo elektrinou. Rotavátory na benzín sú nezávislé, ale ak máte viacej strojov so spaľovacím motorom, môžete mať potrebu držať benzín namiešaný pre každý stroj s iným pomerom oleja. Pre každý potrebujete iný filter vzduchu, inú sviečku, iné náradie. A pre malú záhradu sú prakticky zbytočne veľké a aj drahé.

Kultivátor-Florabest-FGH750

Elektrický kultivátor nepotrebuje nič z toho. Len elektrickú zásuvku a dostatočne dlhý predlžovací kábel. Kedykoľvek ho zapojíte, stisnete spínač a pracujete. Hoci na malom kúsku pôdy. Ale výrazne rýchlejšie, ako keby ste mali v ruke motyku alebo železné hrable a chceli políčko upraviť tak ako doteraz, ručne.

Ale aj bez elektrického rozvodu v záhrade máte možnosť využívať elektrické náradie. Stačí prikúpiť benzínový agregát. Jeden na všetky terajšie a budúce spotrebiče a stroje. Pre bežné malé elektrické záhradné stroje vám stačí malý a ľahký elektrický generátor s výkonom 1000 W. Veď všetky stroje naraz mať zapnuté nebudete, takže výkon úplne postačí. Takýto agregát môžete postaviť kúsok od obrábanej plochy a nepotrebujete dlhý kábel. A k elektrickému kultivátoru dokúpite elektrický vertikutátor na údržbu trávnika, elektrickú pílu na konáre na stromoch alebo kosačku na trávu.

Zrazu vás práca v záhrade nebude tak bolieť, oveľa viacej vás to začne zase baviť. Šikovní pomocníci, ktorí neodvrávajú, vždy majú čas a nikdy neodmietnu pomôcť vám. S pribúdajúcim vekom nemusíte uberať zo starostlivosti o záhradu, len preneste drinu na stroje.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.