Máte už svoju záhradnú lavičku?

V zime je viac času premýšľať, čo nové v záhrade v novej sezóne postaviť, urobiť, zmeniť. Napríklad osadiť novú lavičku na oddych alebo kochanie sa vlastnou záhradou. Tiež vám chýba miesto, kde si vypijete kávu alebo prečítate niekoľko článkov z nového záhradkárskeho časopisu? Potom je najvyšší čas rozhodnúť sa, ako by také oddychové miesto malo vyzerať. A či záhradné posedenie kúpite, alebo sa necháte inšpirovať a postavíte si ho svojpomocne.Zájsť do nejakého „baumaxu“ je jednoduché, ťažšie je už vybrať si z ponúkanej produkcie. Niektoré kusy vyzerajú veľmi „lacno“ iné sa zdajú byť nepraktické alebo pre niekoho priveľmi nízke. Ak nájdete lavičku, ktorá sa vám pozdáva, väčšinou ju dostanete zabalenú ako stavebnicu v kartónovej škatuli a doma si ju musíte najprv poskladať.

Takúto lavičku asi v obchode nekúpite

Kto hľadá pre svoju záhradu netradičný prvok, bude si musieť svoju lavičku navrhnúť sám. A tiež si ju vyrobiť alebo svoje návrhy predostrieť šikovnému stolárovi. Výsledkom môže byť šikovné dvojkreslo s polohovateľnou opierkou a podnožkou.

Zo starého voza nová lavica

Milovníkov tradícií osloví lavica do záhrady zo starého voza. Či skôr starých kolies. Majú zbytočne zavadzať v kôlni ako pozostatok už nefunkčného gazdovstva alebo gýčovo sa pretŕčať na stene domu? Tak je lepšie ju pretvoriť na štýlovú záhradnú lavicu a užívať si oddych aj udivené pohľady susedov.

Rustikálna lavica

Z iného „súdka“ je sedliacka lavica prakticky z dvoch ohobľovaných foršní. Pri pohľade na ňu si takmer každý chlap povie „To zvládnem aj sám!“ Stačí si len zmerať iné lavice, aby sme zistili optimálnu výšku sedáka aj operadla, jeho uhol a narezať dosky. Na spojenie použiť vruty a nezabudnúť na ochranný náter, aby lavička vonku v záhrade dlho vydržala.

To platí aj pre paletový nábytok. Všetky klince a vruty treba schovať, aby si človek neublížil alebo nenatrhol nohavice, prebrúsiť a natrieť. Potom lavica vydrží niekoľko rokov aj vonku. Stačí sa poobzerať po meste, ako dlho sú lavice vonku a koľko rokov už majú.

Rôznych druhov záhradných lavíc je spústa. Keď nenájdete v obchodoch tú svoju, skúste si ju zmajstrovať sami podľa inšpirácií na internete. Výhoda je v tom, že si ju urobíte tak vysokú a tak širokú, ako sa vám páči a ako vám vyhovuje.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.