Ako ochrániť rastliny pred mačkami

Mačky sú považované za užitočné domáce zvieratá. Chytajú myši, obmedzujú výskyt krtkov v záhrade. A rozhrabujú záhony, keď „upratujú potrebu“ alebo behajú cez kvety. To nepoteší ani jednu záhradkárku. Lenže mačky nie sú psi, nedajú si povedať, majú svoju hlavu. A strážiť záhradu alebo oplocovať každý záhon je nezmysel. Na mačky sa musí inak.



Hľadali sme riešenia, ktoré iní ľudia vyskúšali a fungujú aj nefungujú. A medzi fungujúcimi sme našli jednoduchý trik pomocou prírodných prostriedkov, ktoré sa mačky naučia vo vlastnom záujme rešpektovať a záhony kvetov obchádzať.

Borovicové šišky proti mačkám v záhonoch

Sami sme vyskúšali v našej záhrade a môžeme potvrdiť, že borovicové šišky proti mačkám fungujú. Áno, mulč z obyčajných šišiek z borovíc. Ich ostré špičky nepríjemne pichajú do labiek (videli sme, môžem potvrdiť) a mačka už druhý raz cez šiškový mulč nepôjde. Stále si to bude trádovať cez vašu záhradu, ale šiškami obložený záhon úctivo obíde.

Pritom šišky nazbierate zadarmo v parku, okolo bytoviek. Len asi nepôjdete len raz, lebo po pol hodine máte možno tri či štyri plné igelitky a v záhone ich takmer nevidieť 😉 Keď šišková nástieľka zmokne, šišky sa uzavrú a nepichajú, ale stačí trochu slnka, oschnú a otvoria sa a znova pekne pichajú. Ani mačka ani psík sa ku kvetom nepriblíži. Vôbec ich nemusíte strážiť, cvičiť, okrikovať. Raz stúpia a vycúvajú.

Časom sa šišky rozkladajú, takže občas musíte doplniť za igelitku šišiek do záhonov. Ale máte ich bezpečne chránené pred svojou mačkou aj tými cudzími, ktoré cez vašu záhradu len prechádzajú.

Podobné články:

Nálev na uhorky bez éčok, zato so...
Veselý koumák a ľudový zabávač, Láďa Hruška (je to skutočné...
Čítať ďalej
Aktualita 19.4.2012
Prepáčte, že sa vám momentálne nevenujem, ale na českej TV...
Čítať ďalej
Sandevilla sa sťahuje domov
Sandevilla je krásna trvalka, ale nie je mrazuvzdorná. To si...
Čítať ďalej
Najlepšie ročné obdobie pre človeka? Vedci dali...
Jeseň, zima a leto majú svojich verných fanúšikov, no práve jar...
Čítať ďalej
Prečo potrebujeme elektrolyty a ako ich doplniť...
Ak hovoríme o športovej výžive, nestačí myslieť len na proteíny...
Čítať ďalej
domáci tavený syrdomáci tavený syr
Domáci syr podľa pána ministra
Ako každý víkend, aj tentoraz som sa tešila na reláciu...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.