Nezabúdajme v zime na vtáčiky

krmítko pre vtáčiky

Ako ste na tom túto zimu vy? Už ste pripravili niečo malé pre vtáčiky na vašej záhrade? Môže sa zdať, že táto zima je akási mierna. Nie a nie sa rozbehnúť. No pre vtáčiky sa už dávno začala. Veď sa len pozrite okolo seba. Jabĺčka nechané na stromoch práve kvôli vtáčikom už dávno zhnili a popadali na zem. Aj tráva je spálená mrazom. A niekde už aj pokrytá vrstvou inovate či dokonca snehu. Postarať sa o naše vtáčiky v záhrade je teda najvyšší čas.

 

 



Poznám mnohých, čo síce nemajú záhradu, no kŕmia vtáčiky v zime len tak. Pre potešenie. Páči sa im, ako si milé sýkorky priletia ku krmítku a zobkajú z nachystaných dobrôt. Bohužiaľ, poznám aj takých, ktorí záhradu majú, čiže pomoc vtáčikov pri chytaní všelijakých škodcov by aj potrebovali, no nasypať im trochu semienok im ani nenapadne. Verím, že vy k nim nepatríte a o svoje vtáčiky sa postaráte. A radi.

Na tuhú zimu veľa energie treba

slnečnica je základ
slnečnica je základ
Čo však vybrať pre vtáčiky, aby im to chutilo, dodalo energiu a zároveň neublížilo? Základom obživy sú tuky. No tak ako ľuďom aj vtáčikom radšej vyberajte tie zdravšie. Najlepšie sú vo forme všelijakých semienok. Osvedčila sa slnečnica, mak či orechy. Môžete ich vtáčikom len tak nasypať do krmítka. Alebo kúpiť či vyrobiť lojové gule. Zmes semienok a malých kúskov orechov spojíme pomocou rozpusteného hovädzieho loja, prípadne bravčovej masti. Istý „znalec“ síce minule v televízii tvrdil, že použiť môžeme aj tuky stužené, no toto nechám na vás. Ja svojom vtáčikom rozhodne týmito umelinami ubližovať nemienim.
asi vtáčikom chutilo
asi vtáčikom chutilo
Zo zmesi potom vyrobíme buď klasické guľky, vložíme do sieťky a zavesíme na stromy. Ak však máte šišky, môžete tukovú zmes povtláčať aj do nich a takto rozvešať. Budete mať aj v záhrade efektný vianočný stromček.

A čo vtáčikom nikdy nedávať?

Určite sa vyhnite sladkým aj presoleným zvyškom zo stola. Plesnivým orechom či zhnitému ovociu. Takéto nevhodné potraviny by vtáčikom mohli spôsobiť zbytočné tráviace problémy. Vysilené vtáčiky by tak zimu nemuseli prežiť a vaša záhrada by možno na budúci rok zostala bez vtáčieho spevu aj pomoci. A to predsa nechcete. Všakže.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.