Pohyb a ľahká letná strava urobí vášmu telu dobre

Leto je ideálnou príležitosťou, kedy začať chudnúť. Príjemné počasie priamo nabáda k nejakému pohybu aj zarytých nešportovcov. Nejde o to vtrhnúť do fitka a snažiť sa silou mocou cvičiť, keď po pár návštevách zistíte, že vás to neuspokojuje a nebaví. Ide o to nájsť si optimálnu druh pohybu a stravy, ktorý vám bude vyhovovať a bude priaznivo pôsobiť na váš životný štýl. A hlavne sa pri ňom budete cítiť príjemne a vaše návyky sa budú pozitívne podpisovať na vašom zdraví.

 


Vo vode miznú kalórie samy

Aký šport teda zvoliť? Ak nepatríte medzi štamgastov fitness centier, rozhodne nie je nič stratené. Vyrazte do welness centra, bazéna, na masáže. Chvíľu budete relaxovať, chvíľu plávať, potom si doprajete saunu, inokedy si zase môžete ísť na chvíľu sadnúť do soľnej jaskyne alebo sa zveriť do rúk skúseného maséra či masérky, vyskúšať rôzne vodné hrátky v akvaparku. Možností je veľa. Ak si dáte jeden taký deň, možno prekvapene zistíte, čo ste spálili kalórií, ako sa skvele pretiahli a pobavili, a pritom ste vôbec nemali pocit, že sa nejako významne namáhate a cvičíte. A to je ono. Okrem ľahkých desiat a obeda vlastne nemáte na jedlo ani pomyslenie a kalórie miznú skoro samé a ešte vám to robí radosť. Plávanie je totiž obľúbeným oddychovým športom, ktorý veľmi prospieva našej veľmi namáhané chrbtici zo sedavých zamestnaní, takže pre zdravie sa dá len odporučiť. A dnes toľko obľúbené welness procedúry nám pomôžu sa starostlivosťou o svoje telo dostať do psychickej pohody a príjemného pocitu samého zo seba.

aquapark

Pešo alebo na bicykli za poznávaním a príjemným adrenalínom

Ďalším ideálnym letným športom je turistika alebo cyklistika. Nemusíte patriť medzi nijako fyzicky zdatných turistov a cyklistov, pretože si trasu, jej náročnosť a dĺžku môžete prispôsobiť svojim schopnostiam a možnostiam. Ak budete mať dojem, že je to málo, môžete si samozrejme podľa chuti pridať. Turistické a cyklistické výlety spojte s primeranou dávkou poznávania. Staršia generácia môže zvoliť dnes veľmi obľúbený nordic walking. Pomôže pretiahnuť všetky svaly tela s ohľadom na vek a telesnú kondíciu. Primeraná námaha spôsobí adrenalín a umožní vám, že dobre zrelaxujete a budete mať novú energiu. Pohyb na slniečku, samozrejme v takej forme, aby ste nedostali úpal, je dôležitý, pretože slnko je zdrojom vitamínu D pre rast našich kostí.

Pochutnajte si na sezónnych potravinách

A aký jedálniček si pre leto vybrať? Predovšetkým sa snažte maximálne využiť sezónnych potravín, teda ovocia a zeleniny. Ak dostanete trebárs na farmárskych trhoch kvalitné a čerstvé ovocie a zeleninu, jedzte ho ideálne surové, pretože vtedy má najviac vitamínov. Pripravujte si rôzne šaláty z ovocia a zeleniny podľa vlastnej chuti, pritom sa fantázii medze nekladú. Dostanete tak do seba pohodovým a nenásilným spôsobom maximum vitamínov a živín. Poobzerajte sa aj po nových receptoch zo sezónneho ovocia a zeleniny, ktoré by spestrili a obohatili váš jedálniček. Vrcholí sezóna jahôd? Dajte si ich so šľahačkou, uvarte si jahodové knedle, upečte si jahodový koláč, zalejte ich želatínou na lacnú a chutnú desiatu, urobte si domácu jahodovú zmrzlinu.

vitamíny

Pestré jedlo a slniečko vám pomôže k pohode

Z mäsa vám samo telo napovie čo si dať. Teplé letné dni si pýtajú skôr o ľahké jedlá. Diétne kuracie s cestovinami trebárs v podobe cestovinového šalátu so zeleninou. Ľahká opečená ryba s varenými zemiakmi. Zeleninové rizoto s ryžou. K desiatam biele jogurty, voľte radšej klasické, pretože light jogurty majú síce znížený obsah tuku, ale často zase sú zahusťovanie rôznymi škrobmi, takže sú bohatšie na sacharidy. Doprajte si polotučné mlieko, nie príliš tučné syry, hydinovú šunku. Uvidíte, že vaše telo bude spokojné a vďaka množstvu slniečka, denného svetla, trochy pohybe nejaké to kilo zmizne a vy budete mať zo seba lepší pocit.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.