Stavanie stĺpov pre oplotenie na zemných skrutkách sa stalo v poslednom období veľmi obľúbené, bez ohľadu na použitie štvorcového pletiva alebo zváraných panelov. Ide o šikovnú metódu, ktorá výrazne šetrí čas a námahu pri práci v záhrade alebo okolo domu. Preto ma zaujímalo, či rovnako efektívne je možné osadiť v záhrade aj vzpery rohových stĺpov oplotenia, ktoré ho pomáhajú stabilizovať pod váhou pletiva. Nakoniec som na zemných vrutoch osadil aj vzpery pre nový vinohrad v našej novej záhrade. Je to rovnako jednoduché, rýchle a pevné, ako stĺpy, aj keď si to vyžaduje isté odlišnosti pri práci.
Základné vybavenie pre montáž šikmých vzper je rovnaké, ako sa používa pri stavaní stĺpov. Len nepotrebujete stĺpovú vodováhu, samozrejme 😉 Ale montážny kľúč na zemné skrutky spolu s pomocným kolíkom (pozinkovaní skrutka M16x80) aj predlžovacou tyčou je treba, rovnako tak vidlicový kľúč na skrutky M8 vo vrutoch, ten doplníte vidlicovým kľúčom na matice vzpery. No a samozrejme malú záhradkársku lopatku na drobnú úpravu terénu v okolí vrutov aj na sypanie ostrohranného štrku do vrutov po osadení vzpier.
Zvykol som si pri všetkých svojich montážach plotov používať šikmé vzpery s ukotvením hákom priemeru 8 mm. Práca mi s nimi pripadá jednoduchá a rýchla. Takže je treba ešte akumulátorovú vŕtačku a vrtáky priemeru 3 až 4 mm a vrták priemeru 8 mm. Tenším vrtákom si prevŕtam malú dierku, ide to rýchlejšie, ako hneď veľkým, a potom ju dokončím na potrebný priemer.
Bežne sa pre šikmé vzpery používajú zemné skrutky rovnakého priemeru a dĺžky, ako pre stĺpy. A potom aj dĺžka vzpery pri rovnakom priemere ako stĺp vychádza rovnaká, ako dĺžka stĺpa. To znamená najčastejšie skrutka priemeru 60 mm a dĺžka 550 mm (pre plot do výšky 160 cm) alebo dĺžka 650 mm (pre plot do 180 cm) a priemer stĺpa 48 mm.
Potom ale vychádza málo miesta medzi vonkajšou stenou vzpery a vnútornou stenou zemnej skrutky. V praxi to má dva dôsledky. Musíte použiť na zásyp jemný štrk frakcie 2-5, ktorý sa ťažko zháňa a je drahší. A ak sa vám podarí zavŕtať zemný vrut nie práve v ideálnom uhle, nemáte možnosť korekcie polohy vzpery voči stĺpu.
Ja pri svojich inštaláciách plotov som to vyriešil tak, že používam vzpery menších priemerov, než sú stĺpy. Pri plote do výšky 180 cm som použil stĺpy priemeru 48 mm a vzpery priemeru 38 mm. Zemné skrutky som dal tie menšie s priemerom 60 mm. Pretože do nich ale tenšie vzpera zájde hlbšie, musíte urobiť jednu z dvoch vecí. Akceptovať fakt, že vzpera bude o stĺp opretá trochu nižšie alebo kúpiť o číslo dlhšiu vzperu. Ale vôľa vzpery vo vrute je väčšia, máte možnosť upraviť uhol vzpery podľa potreby a tiež na zásyp použijete lacný štrk väčšej frakcie 4-8. Ak nechcete meniť priemer vzpery, máte možnosť kúpiť zemnú skrutku väčšieho priemeru (68 mm), výsledok bude rovnaký. Vrátane potreby kúpiť dlhšiu vzperu.
Ako osadiť zemnú skrutku pre vzperu stĺpa
Správne osadená šikmá vzpera sa opiera o kolmý stĺp v dvoch tretinách jeho výšky a so zemou zviera uhol 60°.
Aby sme to docielili, potrebujeme v prvom rade poznať hodnotu, o koľko sa vzpera dostane do skrutky. O rovnakú hodnotu si poznačíme vzdialenosť od horného konca vzpery. Fixkou, lepiacou páskou, akokoľvek. Pomocou uhlomera alebo z kartónu vytvorenej šablóny nameriame pri stĺpe uhol 30° (aby zvyšných 60° bolo medzi vzperou a zemou a 90° medzi stĺpom a zemou – spolu 180°) a oprieme o stĺp vzperu tak, aby nameraná a označená hĺbka presahovala stĺp. Takto nám spodný koniec vzpery ukáže na zemi miesto, kde máme zavŕtať zemnú skrutku.
Potom už oprieme špičku zemnej skrutky o zem, za pomoci tyče začneme zavŕtavať skrutku do zeme a pravidelne kontrolujem pomocou vzpery, či udržujeme správny uhol zemnej skrutky a správny smer voči stĺpu. Zo začiatku sa nám to nemusí dariť, no kým je v zemi len špička skrutky, dá sa miernym tlakom na skrutku správnym smerom upraviť aj uhol aj smer, aby sme nakoniec dostali vzperu do správnej polohy.
Najmä pri konci zavrtávania postupujte len pomaly, napr. po štvrť otáčkach skrutky, aby medzi vzperou a stĺpom nevznikla vôľa. Lepšie je keď je vzpera o stĺp opretá s miernym tlakom. Poznačte si fixkou miesto pre otvor háku vzpery a pomocou vŕtačky vyvŕtajte pre hák otvor. Zložte hák zo vzpery, vložte ho do otvoru, zaprite o výlisok a nasaďte vzperu. Dotiahnite maticu, ktorú na záver zakryte plastovou čiapočkou, ktorá chráni maticu aj hák pred koróziou.
Keď je vzpera stĺpa uložená v zemnej skrutke a pripevnená pevne k stĺpu, je čas zasypať vzperu v skrutke ostrohranným štrkom. Tým dokonale zafixujete vzperu v zemi a už nič s ňou nepohne.
Pomocou montáže stĺpov a vzpier na zemné skrutky dokážete aj sami postaviť stĺpy pre oplotenie alebo konštrukciu pre vinohrad úplne sami. Bez betónovania, bez pomocníkov, bez nutnosti im vyvárať a zaisťovať „pitný režim“. Nepotrebujete ťažké stroje, hromady materiálu, nezašpiníte si konce stĺpov od cementu, na čo by ste sa potom museli celý život pozerať. Nemusíte zháňať dlhý predlžovací kábel ani platiť účet za elektrinu. Nemusíte sledovať predpoveď počasia, pretože aj keby v noci mrzlo, zemným skrutkám to nevadí, na rozdiel od betónu, ktorý nesmie počas tvrdnutia zamrznúť.
Práca so zemnými skrutkami spĺňa stavbársky sen. Odstránenie mokrých procesov na stavenisku. A záhradkárom šetrí čas aj peniaze.
Komentáre