Dobré a zdravé

poctivepotraviny.sk

Také sú ovocie a zelenina vypestované poctivo v pôde na záhrade. Dozrievané na slnku a pestované so starostlivosťou záhradkára majú svoju poctivú chuť aj vôňu a obsahujú okrem vlákniny aj vitamíny vo svojej najčistejšej podobe. Čo však robiť, keď chceme jesť a žiť zdravo, ale nemáme ani svoju záhradu ani príbuzných na dedine?


Sme na internete a tu určite niečo na riešenie tohto problému nájdeme. Nie, nechcem vám nahovoriť, že si z internetu stiahnete čerstvé paradajky na lečo. Ale na internete si môžete nájsť, kde a kto vo vašom okolí pestuje zeleninu vašich snov a môžete ju od neho kúpiť. Alebo aj pravidelne kupovať. A nie len to. Na stránke www.poctivepotraviny.sk/ nájdete ponuku pestovaných aj chovaných produktov zo slovenských fariem. Mlieko, vajíčka, ovocie, zeleninu, mäso a mäsové údeniny či syry. A mnohé iné.

Aby ste sa nemuseli v množstve ponúk dlho predierať, v menu si zvolíte druh farmárskeho produktu a môžete si výsledky vyfiltrovať napríklad podľa PSČ a zadať maximálnu vzdialenosť v kilometroch. Nakoniec vám zostane už len kontaktovať vybraného dodávateľa a dohodnúť si s ním odber. Bez sprostredkovateľa.

Pre filtrovanie zrna od pliev, ako sa medzi farmármi hovorí, slúži hodnotenie zákazníkmi. A komentáre, kde môžete vyjadriť svoju spokojnosť, prípadne výhrady. Aby ste pomohli iným záujemcov dobre sa zorientovať, rovnako ako komentáre iných pomohli dobre si vybrať vám.

Často počúvam od ľudí, že žiť dobre a zdravo je ťažké a drahé. Samé výhovorky. Že nemajú čas, že nemajú možnosť pestovať či chovať, že musia chodiť do zamestnania. Nuž kto nechce, nemôže. A pritom aj človek, ktorý žije v paneláku a nevlastní záhradu, môže mať prístup ku kvalitným potravinám. A nie drahým.

Pamätám si, čo mi hovoril kamarát, keď otvorili prvé nákupné centrum v krajskom meste. V piatok z práce chodievali štyria kolegovia na veľké rodinné nákupy. Zložili sa na benzín a nákupom potravín ušetrili. V čase, kedy nám príde normálne kupovať vodu vo fľašiach a mlieko v krabici nedokážu takýto ľudia spojiť svoje sily a chodiť nakupovať zdravie pre svoje deti. Radšej jedia náhražky potravín a chýbajúcu prirodzenú chuť nahrádzajú umelými dochucovadlami a chýbajúce vitamíny vitamínovými doplnkami so syntetickými vitamínmi.

Hovorí sa, že doba je ťažká. Ale doba je taká, akú si ju urobíme a náš život je taký, aký ho chceme mať.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.