Bez mäsa sa nezaobídeme: Dôležitá je pestrosť druhov

Mäso je v oblasti výživy stále skloňovaným pojmom. Predovšetkým je potrebné zdôrazniť, že mäso je potrebné konzumovať, hoci s nami mnohí vegetariáni či vegáni zrejme nebudú súhlasiť. Pre človeka je mäso dôležité, pretože obsahuje pre život dôležité bielkoviny. Ale aké mäso jesť a v akom množstve, to už je podstatne zložitejšia otázka.

 


Najzdravšie mäso: Záleží na uhle pohľadu

Povedať, aké mäso je najzdravšie, nie je tak jednoduché, ako sa môže na prvý ohľad zdať. Prvým hľadiskom, z ktorého môžeme mäso posudzovať, je obsah tuku. Z tohto pohľadu sa ako najzdravšie javí mäso rybie, a to z menej tučných rýb, ako je napríklad pstruh. Malé množstvo tuku obsahuje aj kuracie a morčacie mäso, kvalitné chudé hovädzie. Posledné je vo výpočte mäso bravčové, ktorého by sme sa síce nemali vzdávať úplne, ale mali by sme si vyberať len chudé kúsky. Ak mäso hodnotíme nie z pohľadu obsahu tuku, ale z hľadiska výživových hodnôt, potom víťazí mäso rybie. Ak sa zameriame na otázku z akej produkcie je mäso najlepšie, potom jednoznačne vedie mäso z ekofariem, kde nehrozí, že sa budete vykrmovať mäsom, v ktorom budú zvyšky hormónov, antibiotík atď. Tunajšie zvieratá sa pasú na pastvinách, dostávajú krmivo, ktoré nie je dopované chemickými hnojivami a pod. V klasických veľkochovoch sa môžeme stretnúť s tým, že mäso je dopované antibiotikami a rastovými hormónmi, ďalej látkami, ktoré vznikajú stresom zvierat a pod. Preto nemôžeme toto mäso považovať za úplne najzdravšie.

Ryby obsahujú mastné kyseliny

Poďme sa pozrieť, aké výhody majú jednotlivé druhy mäsa. Rybie mäso na pomyselnom rebríčku výživových hodnôt víťazí preto, že obsahuje najviac živín. Okrem bielkovín sú to tiež vitamíny, jód, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny. Práve rybí tuk je zdrojom omega 3 a omega 6 mastných kyselín. Znižujú riziko srdcových chorôb a chorôb krvného obehu, sú dôležité pre vývoj mozgu a zraku. Ďalej je rybie mäso zdrojom vitamínov A a D. Medzi ryby s najväčším obsahom tuku patrí losos, sleď, tuniak, makrela. Okrem toho sú ryby aj zdrojom železa a aminokyseliny tryptofánu, ktorá ovplyvňuje našu náladu, pretože sa v tele premieňa na serotonín, ktorý sa považuje za hormón dobrej nálady. Z vyššie uvedeného vyplýva, že by sme ryby mali do svojho jedálnička zaradiť aspoň raz týždenne. To platí aj pre tehotné ženy, ktoré by však mali byť opatrné na morské ryby, v ktorých sa usadzujú ťažké kovy.

Kurča pomáha udržať hladinu krvného cukru

Veľmi zdravé je tiež kuracie mäso. Je vynikajúcim zdrojom bielkovín. Má nízky obsah tuku, takže je dobré ho konzumovať, ak sa snažíte schudnúť. Nájdete v ňom tiež niacín, vitamín skupiny B podporujúci uvoľňovanie energie zo sacharidov a zároveň napomáhajúci udržiavať hladinu krvného cukru. Niacín túto funkciu zaisťuje spoločne s vitamínom B6. Ďalej v kuracom mäse nájdeme aj fosfor nevyhnutný pre správnu stavbu kostí a zubov. Medzi ďalšie prvky patrí draslík, železo alebo dusík. Kuracie mäso obsahuje málo tuku. Ak chcete množstvo konzumovaného tuku ešte znížiť, jedzte kurča bez kože. Práve v koži sa totiž skrýva veľké množstvo tuku. Veľmi priaznivé výživové hodnoty a nízky obsah tuku má tiež morčacie mäso. Naproti tomu by ste sa mali vyvarovať kačíc a husí, tie si dať len výnimočne vzhľadom ku skutočne vysokému obsahu tuku. Trochu menej oceňované zostáva bohužiaľ mäso králičie, ktoré je veľmi diétne.

kotlety

Hovädzie sa stáva zdrojom minerálov

Vo vašom jedálničku by nemalo chýbať ani chudé hovädzie. Ak si budete vyberať hovädzie mäso, potom najkvalitnejším a najmenej tučným mäsom je sviečková. Za ňou nasleduje roštenka a je možné zvoliť tiež zadné hovädzie. Nemusíte sa už dnes báť príliš vysokého obsahu tuku. Nové spôsoby chovu zaisťujú, že chudé hovädzie neobsahuje viac ako 5 % tuku, z toho zhruba polovicu tvoria nasýtené mastné kyseliny. Teda nejde o nijak výrazné množstvo, ktoré by vám zvýšilo hladinu cholesterolu. Na druhú stranu príliš vysoká konzumácia tmavého mäsa podporuje vznik rakoviny hrubého čreva. Hovädzie je však okrem bielkovín vynikajúcim zdrojom minerálov, hlavne železa a zinku, ale aj selénu, chrómu alebo kremíka či vápnika. V rozumnom množstve ho teda možno odporučiť.

Prípravou sa dá veľa vylepšiť aj pokaziť

Ani o bravčovom mäse rozhodne úplne neplatí, že je len tučné a priberá sa po ňom. Trebárs bravčové stehno má podobné množstvo tuku ako teľacie hruďe. Veľa sa dá urobiť aj prípravou mäsa. Aj dokonalé a výživovo hodnotné mäso môžete úplne pokaziť nevhodnou prípravou a potom aj kura vyjde rovnako ako keby ste si v obchode vybrali ten najtučnejšie bôčik. Ešte pred spracovaním príliš tučné kusy mäsa odrežte. Voľte najlepšie mäso varené alebo dusené. Ak už budete vyprážať, použite kvalitný olej a smažte sa vyššej vrstve, mäso potom oveľa menej nasiakne tukom. Po každej várke olej vymieňajte. Ak chcete znížiť obsah tuku, vložte čerstvo vypražený rezeň do vriacej vody a okamžite ho vytiahnite. Pri pečení pokiaľ možno nepoužívajte tuk. Podlievajte vodou alebo vývarom, z mäsa sa vypečie dosť tuku. Pri príprave mäsa to nepreháňajte s korením. Nechajte vyniknúť prirodzenú chuť mäsa. Pripravujte mäso radšej pomaly a dostatočne dlho. Mali by ste priebežne jesť všetky druhy mäsa a so žiadnym z nich to nepreháňať.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.