Postreh z prechádzky mestom

Po nedeľnom obede dobre padne malá prechádzka. A tak sme sa dnes s priateľom vybrali do ulíc nášho mestečka pokukať, čo je nové.

Pri pohľade z auta to človek až tak nevníma, ale keď sa prejde pešo, objaví zaujímavé veci. Napríklad aj to, ako po roku dopadla premena jednej z ulíc v strede nášho mesta.


Pôvodne boli po oboch stranách záhony ruží a košaté stromy, ktoré robili príjemný tieň na lavičky pod nimi. Kríčkové ruže v rôznych farbách boli síce nádherné, ale potrebovali občas ostrihať či okopať. No a stromy, s tými je roboty menej, ale raz za čas ich tiež treba zastrihnúť. Na to všetko však potrebujete ľudí.

Zrejme máme v meste málo nezamestnaných, ktorí by mohli takéto záhony udržiavať, lebo vlani sa mesto rozhodlo, že premení tieto záhony na „bezúdržbové“.

ruzeA tak povytínali všetky staré stromy aj ruže. Nových stromov vysadili len zopár a namiesto ruží vysadili okrasné kríky s ružovými kvietkami, myslím, že sa volajú tavoľníky. Zem pod kríkami pokryli netkanou textíliou a zasypali mulčovacou kôrou. Týmto sa starostlivosť o záhony zo strany mesta skončila.

Odvtedy ubehol asi rok. Ulica vyzerá všelijako, len nie upravene. Väčšina stromkov to neprežila, zrejme ich nikto odvtedy nepolial, lebo trojmetrové stromy s koreňovým balom by sa mali prijať bez problémov. Okrasné kríky sú asi meter vysoké, ale tak isto vysoká je aj burina, ktorá vyrástla pomedzi čiernu textíliu. Aj mulčovacia kôra sa postupne rozkladá a tak textília presvitá čoraz viac.

No proste taká malá džungľa v meste. Len mi tak napadlo, koľko táto „paráda“ mesto stála. Pri dnešných cenách drevín, kríkov či mulčovacej kôry to mohla byť dosť zaujímavá suma. Myslím si, že keď už investovali do premeny, mohli myslieť aj trošku dopredu a zabezpečiť aspoň minimálnu údržbu. Alebo im je to jedno? Zrejme pán primátor nechodí po svojom meste pešo…

2 myšlienky na “Postreh z prechádzky mestom

  1. Firefox 13.0 Firefox 13.0 Windows 7 x64 Edition Windows 7 x64 Edition

    Ako keby som čítala o Bratislave. Asi je takých miest na Slovensku veľa. Škoda. Pamätám si ešte časy, kedy u nás fungovala firma, ktorá mala na starosti záhony a mestskú zeleň. Dnes nie sú na nič peniaze. Kam idú?

    1. Firefox 11.0 Firefox 11.0 Ubuntu Ubuntu

      Zrejme je to rovnaké v každom meste. Volení zástupcovia disponujú cudzími peniazmi. Možno ani nie kde, ale komu idú tie peniaze, by bola správna otázka. A správna otázka je polovica odpovede, ako tvrdí môj priateľ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.