Starostlivosť o záhradku podľa fázy Mesiaca

Keď žijeme v súlade s prírodou, môžeme sa vyhnúť mnohým ťažkostiam. A keďže je dávno známy vplyv Mesiaca na náš život aj život našej záhrady, prečo toho nevyužiť.

Mám to už vyskúšané, že keď sa počká na správny okamih, výsledok je viditeľne lepší.Záhrada, ktorú mám nie je veľká, má len niečo vyše 400 štvorcových metrov, ale mám možnosť pozorovať, ako reaguje, keď na jar ostrihám stromky, keď prihnojím kvetiny, či jahody. Stromkov mám 15. Sú tam jablone, hrušky, slivky, broskyňa, čerešňa aj višňa. Aj viniču sa darí, aj keď vlani zamrzli už krásne zelené výhonky. Ale tomu sa zabrániť väčšinou nedá. Čomu sa ale dá pomôcť, je ich sadenie, tvarovanie a výživa v správnom čase. Veľa informácií sa dá získať aj  z časopisov, len ja ich beriem s rezervou, pretože už sa stalo, že neboli správne a v ďalšom vydaní o mesiac sa ospravedlňovali, že sa stala chyba. Ja čerpám informácie prevažne z kníh autorov J.Paunggerova/T. Poppe a samozrejme aj z vlastných skúseností.

Základ je vedieť, v akej fáze je Mesiac, či pribúda alebo ubúda, a akým znamením zvieratníka práve prechádza. K tomu potrebujeme lunárny kalendár, stačí o veľkosti listu papiera. Berieme do úvahy päť rozličných štádií Mesiaca:
– nov  Mesiaca
– dorastajúci Mesiac
– spln Mesiaca
– ubúdajúci Mesiac
– postavenie Mesiaca v niektorom znamení zverokruhu

Nov
označuje sa v kalendári ako čierny kruh, v tomto čase by sa mali strihať ovocné stromy, ešte možno 3 až 4 dni pred ním, lebo vtedy je miazga dolu a strom „nekrváca“. Zároveň je to výborný čas na zbavenie sa starých zvykov, fajčenia a podobne, vrcholí detoxikácia tela, preto je dobré sa trochu obmedziť v jedle a určite sa budete cítiť ľahšie. Zároveň sa predchádza aj mnohým chorobám. Samozrejme je treba veľa piť, aby sa škodliviny mali ako vyplaviť z tela von.

Dorastajúci Mesiac
javí sa na oblohe ako úzky kosáčik v tvare písmena D.
Všetky rastliny, ovocie aj zelenina, ktorá sa vyvíja nad zemou, teraz dobre zakoreňujú, takže sadíme, na jar pikírujeme. V tomto období, ktoré trvá zhruba 2 týždne, naše telo tiež rado dorastá a zhromažďuje živiny, takže všetky vitamíny či už vo forme tabliet alebo zvonka použitých krémov sa dobre zúžitkujú. Zároveň ale dajme pozor, lebo sa ľahko môže stať, že priberieme.

Spln
v kalendári zobrazený ako biely kruh. Ideálny čas na zber byliniek, teraz majú najviac účinných látok. V žiadnom prípade nestriháme stromy, lebo by mohli vyschnúť. Tak isto rany môžu často krvácať. Snažíme sa jesť menej, hlavne tukov, lebo teraz sa veľmi ľahko ukladajú.

Ubúdajúci Mesiac
v kalendári sa označuje ako C. V tomto čase sa naše telo detoxikuje, čistí, vysušuje. Veľmi dobré obdobie ja aj na čistenie a pranie v domácnosti. Môžeme v záhrade strihať stromky, postrekovať proti nadzemným škodcom (pokiaľ chceme), vysádzať koreňovú zeleninu.

Mesiac prechádza počas svojho putovania okolo Zeme, ktoré trvá 28 dní, a nachádza sa v každom znamení zvieratníka cca 3 dni. V týchto dňoch má vplyv na orgány v tele, ale aj celé systémy,  na časti rastlín, kvalitu výživy.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.