Prečo je dobré používať opaľovacie krémy?

Hlavne v letnom období sa kladie veľký dôraz na opaľovacie krémy. Pri ich výbere sa kladie hlavne dôraz na čo najvyššiu ochranu pred UV žiarením. Pravdou je, že by ste ich mali používať počas celého roka. V zime, keď je slnečné žiarenie slabšie stačia opaľovacie krémy s SPF okolo 10 – 20. V lete sa už ale obzrite po krémoch s vyššou ochranou, aspoň 30 a viac.

Slnečné žiarenie a jeho vplyv na pokožku

Slnečné žiarenie obsahuje aj UV žiarenie, ktoré sa nepriaznivo podpisuje na stave našej pokožky. Rakovina kože je síce najhorším a aj najznámejším stavom, ktorý spôsobuje UV žiarenie ale nie je jediným.

  • Starnutie kože – UV žiarenie podporuje rozpad kolagénu a elastínových vlákien a zároveň pokožku dehydratuje. Proces starnutia kože je vďaka opaľovaniu rýchlejší.
  • Alergia na slnko slnečné lúče môžu spustiť alergickú reakciu. Červené fľaky na pokožke, žihľavka, svrbenie, väčšie zapálené hrbolčeky na koži ,… alergia na slnko sa môže prejaviť rôzne. Ak ale budete pokožku na slnečné lúče pomaly privykať príznaky alergie môžu pomaly slabnúť.
  • Pigmentové škvrny – menšie hnedé fliačiky, ktorých sa tak ľahko nezbavíte spôsobuje práve UV žiarenie.

Opaľovacie krémy

Vhodným opaľovacím krémom môžete problémom, ktoré spôsobuje UV žiarenie na pokožke predchádzať. Napríklad opaľovací krém Photoderm s SPF 50 poskytne pokožke dostatočnú ochranu pred žiarením aj keď sa chcete opaľovať na pláži pri mori. Čím vyšší je ochranný faktor krému tým lepšie.

Okrem výšky SPF si môžete vybrať z dvoch typov opaľovacích krémov.

  • Fyzikálne – fyzikálne opaľovacie krémy obsahujú látky, ktoré odrážajú slnečné lúče
  • Chemické – tento typ krémov obsahuje látky, ktoré slnečné žiarenie absorbujú.

Ktorý z opaľovacích krémov vám bude vyhovovať zistíte najlepšie na vlastnej koži. Pri výbere vhodného krému nezabudnite ani na deti. Detská jemná pokožka je na slnečné žiarenie citlivá a spálenie slnkom hrozí malým deťom oveľa skôr ako dospelým ľuďom.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.