Krémy proti bolesti by mali zakázať

Bolesť dokáže každého človeka nepríjemne potrápiť. Či už je to bolesť hlavy, v krku, kĺbu alebo chrbáta. Bolesť nás obmedzuje, nedovoľuje nám vykonávať činnosti, ktoré potrebujeme. V práci, v domácnosti, pri športe alebo v záhrade. Existuje však jedno rýchle riešenie. Preparáty proti bolesti. Zhltneme tabletku, natrieme sa krémom a hneď je po probléme. Vyskakujeme, beháme, kopeme a dvíhame ťažké bremená a nič nás nebolí. Prečo potom mám chuť všetky prípravky proti bolesti zakázať? Čo je na nich zlé?Vidíte to často v TV reklamách. Starší človek, evidentne už dôchodca, sa sťažuje na bolesti kolien či chrbta. Potom si aplikuje zlatý, strieborný alebo bronzový krém na postihnuté miesto, bolesť zázračne ustáva a náš nebohý záhradkár dokáže rýľovať svoju záhradu ako mladík až do večera. Bolesť prešla a záhrada je ako zo škatuľky. Prečo proti tomu brojím a svojich blízkych odradzujem a ani sám tabletky a krémy proti bolesti nepoužívam?

Prípravky proti bolesti nie sú lieky. Hoci sa predávajú v lekármi, neliečia. Ani tablety, ani krémy, ani náplaste. Nič z toho bolesť nelieči.

Prečo teda ľudí po ich aplikovaní bolesť už netrápi?

Pretože tablety, krémy a náplaste proti bolesti obsahujú látky, ktoré prerušujú tok informácie z postihnutého miesta do mozgu. Kĺb, platnička alebo natrhnutý sval je stále poškodený, stále vysiela signál do mozgu, že je tu problém, ale „liek proti bolesti“ túto informáciu zastaví. Náš centrálny riadiaci orgán sa nedozvie, že telo má niekde problém, stále vydáva povely k činnosti. A telo maká. Síce vysiela SOS, že potrebuje pomoc, ale nikto ho nepočúva.

A tak ďalšou činnosťou dochádza k ďalšiemu poškodzovaniu postihnutého orgánu, odďaľuje a sťažuje sa jeho liečenie. Zdravotný stav sa zhoršuje a môže prerásť v oveľa väčší problém, ba dokonca až v trvalé postihnutie.

Bolesť je signál. Telo nám bolesťou signalizuje, že má problém a žiada o pomoc.

Keď nás bolí chrbát, musíme mu dopriať odpočinok. Keď nás bolí koleno, musíme znížiť jeho záťaž. Keď nás bolí ruka, mali by sme ju menej namáhať. Dopriať telu čas, aby postihnutú časť mohlo regenerovať, vyliečiť. A čo urobíme my?

Dáme si „liek“ proti bolesti. Vybijeme kontrolku. Ako keby sme na aute rozbili kontrolku zníženej hladiny oleja v motore. Prestane svietiť, rozčuľovať nás, ale olej do motora nedoplní. Tvárime sa, že je všetko v poriadku. Môže nás prekvapiť následné zadretie motora? Iba ak idiota.

Krém proti bolesti je pre akútne prípady. Prekvapí ma bolesť v meste? V záhrade za mestom? Použijem krém, aby som sa zbavil bolesti a dostal sa domov alebo k lekárovi. Nevylieči, ale zbaví ma na chvíľu utrpenia, aby mi následne lekár účinnou liečbou a ja sám výdatným odpočinkom dal telo opäť do poriadku, vyliečil. Liek proti bolesti má po dobu liečenia a rekonvalescencie znížiť utrpenie, nič iné od neho očakávať nemôžeme.

Niektoré krémy proti bolesti síce obsahujú malú dávku protizápalových látok, takže okrem zníženia prahu bolesti pomáhajú hojiť zapálené miesta, ale diagnóza a liečenie by malo byť v rukách lekára, pretože zranenie a bolesť môže byť spôsobené viacerými faktormi. Možno ste dobrý záhradkár, ale koľko semestrov medicíny ste absolvovali?

Po operácii chrbtice mi lekár povedal, že postupne môžem chrbát zaťažovať, ale nepreťažovať a môžem robiť všetko, čo predtým, ale len do bolesti. Bolesť je signál, že už je to priveľa. Držal som sa jeho rady, prvé roky poctivo cvičil, ale nebral som nič proti bolesti. Aby som presne vedel, kedy je záťaž operovaného chrbáta na hranici možného bez následného opätovného poškodenia. Dnes dokážem dvíhať oveľa ťažšie bremená, dokážem pracovať v záhrade oveľa viac, dokážem jazdiť na bicykli oveľa dlhšie trasy, ako v minulosti. Ba vďaka tomuto postupnému zaťažovaniu dokážem tvrdiť, že možno dokážem aj viac, ako pred operáciou. A veľa ľudí ani netuší, že som po vážnej operácii a že som takmer nemohol chodiť. Ale poslednú tabletku proti bolesti som zjedol štvrtý deň po operácii, potom už nič.

Dôležité je vnímať signály tela a keď je treba, prosto si oddýchnuť. Nepovažujem za žiadnu hanbu si na pol hodinku sadnúť alebo ľahnúť aj cez deň, keď cítim, že je toho na mňa priveľa. Pretože viem aj to, že ak si oddýchnem, potom sa vrátim k práci a dokážem oveľa viac, ako keby som sa premáhal v duchu falošného hrdinstva a chcel v práci pokračovať bez oddychu za každú cenu. Dôležité je ale aj to, že si svoje telo nenivočím potajme ďalej, čo by sa mi mohlo pripomenúť v oveľa horšej podobe o pár rokov.

Reklama sa nám snaží predávať krémy proti bolesti a navráva nám, že nás nič nebude bolieť. Že môžeme bezstarostne vyskakovať s vnúčatami, neustále rýľovať a plieť záhony. Po ich aplikácii síce nič nebudeme cítiť, ale takto opojení si ďalej budeme ubližovať a zhoršovať svoj zdravotný stav. Možno tento rok ešte budeme s vnúčatami vyskakovať, no na budúci rok už nás môžu veselo tlačiť na invalidnom vozíku. Tento rok môžeme síce zrýľovať celú záhradu, ale budúci rok si budeme platiť suseda, aby to za nás invalidných urobil on.

Aké je riešenie?

Záhradu si nastaviť tak, aby sme v nej mali menej driny, menej roboty, ktorú zvládneme aj bez liekov proti bolesti. Vyvýšené záhony, permakultúra, mulčovanie, namiesto železného fúrika používať elektrický. To môže byť cesta k zníženiu bolesti aj odstránenie závislosti od liekov proti bolesti bez zníženia úrody.

Zavčasu si oddýchnuť. Skôr, ako nás premôže bolesť. Dopriať boľavým kĺbom a svalom dostatok času na oddych a regeneráciu. Žiadna záhrada ani zamestnanie nestojí za to, aby sme si pri tom odrovnali svoj chrbát alebo kĺby.

Krémy a tablety proti bolesti užívať len v nevyhnutných akútnych prípadoch a v žiadnom prípade pod ich vplyvom nepokračovať v práci! Neubližovať sami sebe. Ich výrobcovia a predajcovia chcú iba naše peniaze, na našom zdraví im nezáleží. Inak by nás neklamali. Krémy a tablety proti bolesti nie sú lieky, neliečia problém, len nám nedovolia ho vnímať. Zabraňujú cíteniu bolesti ako signálu problému, ale problém neliečia. Nevedomky sa pripravujeme aj o posledné zvyšky akého-takého zdravia, čo nám ostalo.

Najväčšia zmena musí prebehnúť vo vašej hlave.

Prostriedky proti bolesti nám majú pomáhať prekonať kritický stav, začať skutočné liečenie problému, ktorý bolesť spôsobil a umožniť nám svoje telo dať do poriadku. Rozhodne nemajú byť „palivom“ vďaka ktorému môžeme pokračovať v činnosti, ktorá nás do bolestivého stavu priviedla a ktorá nám ďalej poškodzuje organizmus.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.