Starý dom, chatka alebo mobilný dom – čo je dobré do záhrady?

Sledujem ponuku pozemkov a záhrad, vhodných na permakultúrne pestovanie ovocia a zeleniny v mojom okolí a porovnávam jednotlivé možnosti. Takmer vždy na pozemku je aj nejaká stavba. Najčastejšie starý, veľmi starý dom z kameňa alebo nepálených tehál, s deravou strechou a vlhkými múrmi. Drevené okná a dvere držia pokope len silou vôle a ani v najbujnejších snoch si neviem predstaviť, že by som v takom dome býval. Viem, že jeho oprava, či skôr kompletná rekonštrukcia, by si vyžiadala ohromné peniaze a ešte viacej času, ktorý by mi potom nezvyšoval na pestovanie. A mám aj iné koníčky.


Pretože okrem záhradníčenia ma baví tiež fotografovanie, nie len toho, čo sa v záhradke urobilo. Rád fotografujem aj na výletoch na bicykli. A o vhodný pozemok sa zaujímam preto, aby som tam popri pestovaní bio zeleniny aj oddychoval, nie sa hral na pamiatkára a murára s tesárom.

Na druhej strane som si vedomý toho, že na pozemku budem potrebovať priestor, kde uložím záhradné náčinie, pomôcky a všetko potrebné. Aj miesto, kde sa budem môcť prezliecť alebo ukryť pre zlým počasím. A bolo by fajn, keby som tam mal priestor, v ktorom môžem bez obáv aspoň v lete cez víkend prenocovať, keď sa mi nebude chcieť napríklad po dobrej grilovačke ísť domov do mesta.

A tak v duchu zvažujem, v ktorej tej budove by sa dalo za aký peniaze spraviť „záhradný domček“, koľko by to trvalo a ako často by som sa musel venovať opravám. Alebo sa na to vykašlať a poriešiť to inak?

chatka

Začal som prirodzene hľadať na internete. Jednou z možností je nechať starú barabizňu tak, nech si stojí alebo nech spadne, a na voľnom mieste pozemku postaviť drevenú chatku. Žiadny veľký zrub. Malú chatku, tak medzi 15 a 30 m2. Vpredu zakrytá terasa, gril, ideálne na oddych. Cenovo som medzi piatimi a desiatimi tisíckami eur, podľa veľkosti.

mobilný dom

Zaujímavé je, že za rovnaké peniaze môžem na pozemok doviezť a na betónové pätky postaviť používaný, no zachovalý mobilný dom. Rovnako veľký a vybavený! Sedací nábytok, skrinky, postele, kuchyňa, WC a sprcha, kúrenie! A bez stavebného povolenia.

Takže smerujem pomaly ale jasne k jedinému riešeniu. Ak kúpim pozemok ako záhradu, nebudem investovať ani čas ani peniaze do záchrany zrúcaniny, ktorá nemá hodnotu, ale budem sa venovať svojím záľubám a oddychovať v mobilnom dome.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.