Drvič záhradného odpadu nám ušetrí kopu peňazí

V jednej internetovej diskusii som sa dozvedel, že v dnešnej dobe kupovať drvič záhradného odpadu je nezmysel, keďže takmer všade už sú zberné dvory, kam stačí všetok odpad zo záhrady odviezť. Málokto si uvedomuje, že s odpadom zo svojej záhrady odváža aj suroviny a energiu a ešte za to musí aj platiť. Náš prístup je úplne iný, raz vyprodukovanú energiu, suroviny, materiál sa snažíme opakovane využívať vo svoj prospech.


Naša záhrada je na vidieku, pri starom rodinnom dome, je celkom rozľahlá, takže nemusíme rozmýšľať, ktorý strom treba vyťať, aby sme mohli zasadiť iný. Nemusíme kosiť trávu každý štvrtok, aby bola na víkend pekná, pretože to jednak nepotrebujeme, jednak by sme nič iné nerobili 😉 Pri dome samozrejme kosíme častejšie, ale medzi ovocnými stromami pestujeme vidiecku kvetovú lúku. Má to mnoho synergických efektov na pestovanie, ale o tom inokedy.

Nedávno som počítal ovocné stromy, len tak pre zaujímavosť. Je ich takmer sedemdesiat. Medzi nimi sú staré vysokokmene, aj moderné nízkokmene. A nemenej bude ovocných kríkov. Náš prístup k ovocninám je skôr extenzívny, takže síce robíme rez, ale nijako to s ním nepreháňame a sme viac za prirodzený vývin stromov, ako ich každoročné znásilňovanie do čo najväčšej úrody, aj za cenu oslabenia zdravotného stavu či skrátenia životnosti stromu. Keď chceme viac gaštanov, hrušiek, sliviek, vysadíme viac stromov. Starostlivosť o ne nám pri našom spôsobe pestovania zaberie rovnako veľa času, ako šaškovanie iného okolo jedného „výkonného“ stromu. Áno, máte pravdu, máme veľký pozemok, lebo sme nepristali na hru „viac (peňazí) za menej (miesta)“ blízko centra.

Takže za rok máme celkom dosť haluziny rôznej hrúbky. Časť skončí ako palivo do grilu, keď máme chuť na niečo dobré alebo nás navštívia priatelia, časť suchého dreva slúži ako palivo do kotliny, keď redukujeme počet sliepok. A časť je skladovaná na budúce údenie. No väčšina je zoštiepkovaná a drevná štiepka je ďalej zužitkovaná.

Náš dvor je trávnatý, odmietol som betón, aby som nenarušil vodné pomery v tejto časti pozemku. Daňou za to sú drobné koľaje po osobnom aute, ktoré vypĺňame práve drevnou štiepkou tak dvakrát do roka. Vždy lacnejšie a viac účinnejšie, ako ten betón. Drevná štiepka tiež slúži ako mulč na niektorých záhonoch. Najprv bráni slnečnej a veternej erózii pôdy, tiež bráni rastu buriny, znižuje množstvo vody na zavlažovanie a tiež pomáha pôdnym živočíchom zabudovať uhlík do pôdy, tedy zvyšovať obsahu humusu, ktorý je významný pri schopnosti pôdy zadržať vodu zo zrážok a postupne ju uvoľňovať rastlinám do koreňov. A súčasne ako organické hnojivo zlepšuje rast aj odolnosť proti ataku škodcov a chorôb našich rastlín. Nekupujeme substráty, nekupujeme hnojivá, nepotrebujeme (toľko) vody a elektriny na polievanie, nepotrebujeme (toľko) postreky na stromy. A máme väčšiu úrodu pri menej práci. Nemalé množstvo štiepky slúži ako základ kompostu, kde ju prekladáme nepotrebnou nakosenou trávou, podstieľkou od sliepok či zvyškami zeleniny po zbere úrody.

Do úspor musíme zaradiť aj nespálené PHM na odvoz haluziny či trávy na zberný dvor.

Pred ôsmimi rokmi sme si kúpili najvýkonnejší elektrický štiepkovač s valcovým nožom AL-KO Easy Crush LH 2800 a hoci dostáva dosť zabrať, lebo okrem už spomenutých ovocnín v zime štiepkujeme aj haluze zo 400 hláv vŕby prútikárskej, stále dobre slúži. Keby som si mal vybrať dnes, opäť to bude štiepkovač AL-KO Easy Crush LH 2810, teda novší typ. Má maximálny príkon 2800 W, teda ho pripojíte na bežný elektrický rozvod. Meral som jeho skutočnú spotrebu wattmetrom a tá sa pohybuje medzi 500 W na voľnobeh po cca 1000 W pri tenších vetvách. Na plný výkon ide naozaj len pri hrubých vetvách (4 cm) tvrdých stromov. A jeho cena sa rýchlo vráti tým, že nepotrebujete kupovať všetko to, čo som spomínal vyššie. Upracete si záhradu, ako my a ešte aj ušetríte. Stačí byť rozumný.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.