Prenosný skleník z PET fľaše

ruže v "skleníku"

Neviete sa dočkať prvej jarnej zeleniny z vlastnej záhrady? Ak máte čo i len malý skleník alebo fóliovník, začiatkom marca už môžete začať vysievať. Hlávkový šalát či červená reďkovka veľa toho nepotrebujú. Dokonca im nevadí ani to, že sa v skleníku nekúri. Teplé slnečné lúče pôdu dostatočne vyhrejú. Čo však robiť v prípade, keď sa v noci ochladí alebo nebodaj hrozí prízemný mráz? Dajú sa mladé sadeničky nejako ochrániť?


V nedeľu v Receptári na Prime prišli so zaujímavým nápadom. Na ochranu rastlín použili akési štvorhranné klobúky z plastu. Neboli celkom priehľadné, ale na povrchu mali akýsi maskáčový vzor a úplne na vrchu malý otvor. Údajne ochránia rastlinu nielen pre mrazom, ale aj pred spálením silným slnkom. A otvor navrchu slúži ako vetranie.

mladé rastlinky Mne však napadlo jednoduchšie riešenie. Stačí použiť obyčajnú PET fľašu. Odrežete dno, odšroubujete uzáver, nasuniete na rastlinku a prenosný skleník je hotový. Tento spôsob mám osobne vyskúšaný. V tomto malom „skleníčku“ sa mi podarilo vypestovať nové ruže z malých odrezkov.

Ak ste nevydržali a práve vysiali nejaké semienka priamo na záhon, aj tu je možnosť ochrániť ich pred mrazom. Je ňou biela netkaná textília. Môžete ju rozprestrieť po celom záhone a nemusíte mať žiadne obavy. Jej jemná štruktúra rastlinkám nijako neublíži. Naopak. Zabezpečí im dostatok svetla aj tepla. A keďže dokonale prepúšťa vodu, sadenice môžu využiť aj prípadný jarný dáždik.

ruža pod PET fľašou

Ochrana rastlín pred mrazom teda nemusí byť nijako finančne náročná. Stačí sa porozhliadnuť okolo seba a využiť pár vecí, ktoré by ste inak možno už vyhodili.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.