Aj vy máte občas pocit, že vás snáď prešiel parný valec? Bolí vás celý človek, hlavu vám ide roztrhnúť, celým telom lomcuje zimnica a ste takí slabí, že nevládzete stáť na nohách? Jediné, čo vás vtedy zaujíma, je teplá posteľ. Všetky tieto pocity sú neklamným znamením, že vás skolila chrípka. Ako však postupovať, aby vás jej príznaky opustili čo najskôr a nezanechali žiadne následky?
Ak si myslíte, že chrípku máte aj vtedy, keď vám tečie z nosa, bolí vás hrdlo či kašlete, nemusí to byť vždy tak. Za chrípku sa totiž vo všeobecnosti považujú aj bežné virózy či ochorenia horných dýchacích ciest. Pravá chrípka je však nezameniteľná.
Čo je to chrípka
Chrípka je závažné a veľmi nákazlivé vírusové ochorenie. Prenáša sa kvapôčkovou nákazou. Inkubačná doba je od niekoľkých hodín do troch dní. Infekciu spôsobujú vírusy typu A, B a C, rodu Influenza. Najťažšie príznaky vyvoláva nákaza vírusom A. Vírus B spôsobuje príznaky miernejšie a najmenej závažné príznaky vyvoláva vírus C.
Hoci základné typy chrípkových vírusov sú len tri, všetky majú neuveriteľnú schopnosť meniť svoju štruktúru, čiže mutovať. Preto ak aj ochoriete na začiatku sezóny na jeden typ, prekonaním tejto infekcie získate odolnosť len voči nemu. O nejaký čas sa možno neubránite jeho zmutovanej podobe. Preto sa aj epidémie pravidelne opakujú. Väčšinou 2x ročne. V zime na severnej pologuli a v lete na južnej pologuli.
Príznaky chrípky
Delíme ich na celkové a lokálne.
Medzi celkové patrí únava, bolesť hlavy, precitlivelosť na svetlo, stuhnutie šije, bolesť svalov, kĺbov, vysoká horúčka, zimnica, celková slabosť.
Lokálne príznaky postihujú horné dýchacie cesty. Prejavmi sú suchý dráždivý kašeľ, upchatý a neskôr tečúci nos. Môžu byť prítomné aj bolesti v krku a sťažené prehĺtanie.
Pre pravú chrípku sú charakteristické v prvom rade intenzívne celkové príznaky. Len po zhruba 2-3 dňoch nastupujú príznaky postihnutia dýchacích ciest. Spočiatku suchý kašeľ sa mení na vlhký produktívny s množstvom hlienov.
Teplota, únava, bolesť hlavy a svalov vymiznú do 3-4 dní.
Nádcha a kašeľ asi za týždeň.
Pretrvávať môže slabosť a únava. Niekedy aj mesiac po prekonaní ochorenia.
Komplikácie chrípky
Najčastejšie sa vyskytujú rôzne pridružené bakteriálne infekcie. Zápal pľúc, zápal stredného ucha, zápal dutín.
Opatrenia pri prvých príznakoch chrípky
Zásadné opatrenia pri chrípke sa netýkajú liekov ako takých. Najdôležitejší je pokoj na lôžku a dostatok tekutín aj keď nie je prítomný smäd.
Prvých 24 hodín, ak to vydržíte, nejedzte. Zväčša ani jesť nechutí. Telo samé vie, čo potrebuje. Ak ste hladní, začnite čerstvým ovocím, zeleninovou šťavou. Prípadne tvarohom, varenou ryžou či ovsenými vločkami. Tekutiny dopĺňajte bylinkovými čajmi. Ideálny je čaj z čerstvého zázvoru, kvetu bazy a lipy. Majú antiseptické účinky a lipa podporuje potenie. Dôležité je piť ich teplé, aby sa udržiavala zvýšená teplota tela.
Možno sa vám to zdá čudné. Veď každému ako prvé napadne, vziať si už pri prvých príznakoch lieky proti teplote. A to je veľká chyba. Ak na vás niečo „lezie“ a začínate mať zimnicu, mali by ste byť vlastne radi. Je to totiž signál, že vaše telo sa mobilizuje, aby vyrobilo horúčku, ktorá môže vírus doslova spáliť. V tomto momente by mal ísť chorý rovno do postele a nebrániť telu v úsilí o vlastné uzdravenie.
Varovným signálom, kedy treba vziať lieky proti teplote je horúčka nad 39°C, ktorá pretrváva dlhšie ako 6 hodín. Ak ňou trpí dieťa mladšie ako pol roka, treba volať lekára.
Lekára treba kontaktovať aj v prípade, že sa chorému zle dýcha, má bolesti v hrudníku, zle sa mu rozpráva, zvracia, prípadne vykašliava žltý až nazelenalý hlien.
Lieky proti teplote pri chrípke
Ak sa chcete naozaj rýchlo z chrípky uzdraviť, neužívajte lieky proti teplote. Aspoň nie prvé dva dni. Telo si s ňou poradí. Teplota mu dokonca veľmi pomôže. Ak však neodoláte a vezmete si nejaký liek, zabránite svojmu telu v jeho úsilí o uzdravenie. Otupíte imunitný systém a prispejete k tomu, že sa vírus bude môcť nerušene rozmnožovať.
To isté platí aj u detí. Podľa knihy amerického detského lekára Roberta Mendelsohna „Ako sa starať o zdravie dieťaťa navzdory vášmu lekárovi“ „nachladnutie, chrípka ani iná infekcia nespôsobí dieťaťu teplotu, ktorá by dosiahla 41°C a pod touto hranicou nespôsobí horúčka žiadnu trvalú škodu“.
Ak napriek tomu chcete dieťaťu podať liek proti teplote, dôsledne vyberajte, pokiaľ vaše dieťa nemá 12 rokov. Hrozí totiž závažné ochorenie postihujúce mozog a pečeň, takzvaný Reyeov syndróm.
Čo ešte pomáha pri chrípke
Medzi účinné prírodné lieky proti chrípke patrí
- čerstvý zázvor
- cesnak (vhodné sú aj cesnakové kapsle z lekárne bez charakteristického zápachu)
- cibuľa
- rakytník (vo forme kapslí alebo čaju)
- zinok (pastilky)
- echinaceová tinktúra (10 kvapiek do džúsu 3xdenne)
- vitamín C 1000mg 3xdenne
Duchovné príčiny chrípky
Vnútornou príčinou chrípky podľa Miroslava Hrabicu, autora knihy „Čo nám telo hovorí“, je masová negativita, strach a dôvera k štatistikám. Ak máme neistotu v život ako taký, to je základ pre strach. Mali by sme si hovoriť pozitívne tvrdenia. Napríklad: „Ja nepatrím medzi tých, ktorí tomu uveria. Som odolný voči negatívnym rečiam, ovplyvňovaniu a strachu. Ide to mimo mňa.“
Prevencia chrípky
Ak čakáte, že vám poradím, aby ste nechodili medzi ľudí, často si umývali ruky či aby ste sa dali nebodaj očkovať, asi budete sklamaní. Ja sama som sa už niekoľko rokov nedala zaočkovať proti chrípke, umývam si ruky normálne a keď mi napadne, idem trebárs do kina. A je mi jedno, či tam bude päť ľudí alebo sto. Nepozerám televízne (poplašné) správy a snažím sa zdravo a kvalitne stravovať.
Vplyv nášho myslenia a konania
Najlepšia prevencia je vzorné jednanie, nie očkovanie.
A na záver malý príbeh
Chrípka je ako odborník lesného závodu, ktorý prejde celý les (stretne každého človeka), ale len niektoré stromy (niektorých ľudí) označí farbou (vírusom). Tieto potom kolegovia spília (horúčka do postele položí). Zdravý strom sa nepíli. Buď teda Človekom a nemáš sa čoho báť.
A horúčka nám dáva jasne najavo: „Človeče, chyboval si. Je potrebné sa zastaviť, skľudniť, porozhiadnuť sa a v pohode nájsť správny smer, ako ďalej. Ak potrebné pochopíš, opustím ťa, pretože sa stanem zbytočnou. Maj ma rád, som Tvojou pomocou.“
Komentáre