Vŕbové ohrádky

Keď sme na začiatku pôsobenia v tejto záhrade riešili, čo s nadbytkom vody v niektorých miestach, zavrhli sme betón a štrk a zvolili vŕby ako viacúčelový prostriedok, ktorý vyrieši viacero otázok naraz. A tak vodu vytiahnutú zo zeme vieme použiť aj na oddelenie kvetinových a zeleninových záhonov pomocou vypletaných vŕbových ohrádok.

Ako na mokré topánky

Nepatríme k ľuďom, ktorí na jeseň záhradu zazimujú a do jari do nej „nepáchnu“. Naša záhrada nie je od domu oddelená vysokým plotom, ale je integrálnou súčasťou nášho životného priestoru. Preto sa po celej záhrade pohybujeme počas celého roka, teda aj v zime, snehu a v mraze. Takže občas naša obuv dostáva zabrať.

Kúriť orechovými škrupinami je radosť

Za hrsť škrupín z orechov vás „z biedy nevytrhne“, ale keď ročne skonzumujete dvadsať kilo olúpaných orechov, to už je nejaká kopa škrupín! A vyvstáva otázka, kam s nimi. V komposte by sa tvrdý materiál dlho rozkladal, na lúku to nevyhodím a do kontajnera? Čo som barbar?

Dá sa variť na Peterkách?

Každá žena si predstavuje varenie a pečenie vo svojej ideálnej vysnívanej kuchyni, plnej kvalitných spotrebičov. No niekedy je potrebné sa spokojiť s tým, čo je k dispozícii a pokúsiť sa vykúzliť chutné a kvalitné jedlo aj nie v ideálnych podmienkach. Ide to na kachliach na drevo, určených len na vykurovanie?

Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Koncom januára 2026 som narazil na video, ktoré vychvaľovalo tepelné čerpadlo v rodinnom dome a jeho nízke prevádzkové náklady za celú sezónu. A to musíme pripomenúť, že tento január bol osobitne studený, ako už dávno nie. Aj my sme rátali naše náklady na kúrenie, bola to prvá zima v našom novom dome.

Idú po vašich peniazoch?

Hovorí sa, že „každý chce vaše dobro“. Ja pridávam, že „nenechajte si ho vziať“. A kompletne by varovanie mohlo znieť: „Každý chce vaše peniaze, nenechajte si ich vziať“. A kto? Nuž nie len štát, ale kadejakí fiškusi a „podnikatelia“, ale nebojte sa tých v montérkach a páskou cez oči. Najväčšími zlodejmi sú tí v bielych …
Čítať ďalej Idú po vašich peniazoch?

Dali sme dolu sneh z ihličnatých stromov

Taká zima dávno nebola – často počujem z okolia. Mám výhodu, píšem blog. A tak viem, že najmenej v roku 2017 bola aj taká zima aj taký sneh. Lebo som vtedy staval v mraze a snehu nový plot proti srnám, ktoré k nám skákali od suseda. A tiež v 2003, lebo to máme osobné výročie …
Čítať ďalej Dali sme dolu sneh z ihličnatých stromov

Dom sme si vyhriali pomocou sliepky

Jeseň je obdobím, kedy aj u nás musíme začať občas prikurovať v dome. Aj keď sa občas vyskytnú slnečné dni, teploty sú oveľa nižšie, ako v lete a najmä v noci je chladno. Energia však nie je zadarmo a tak je dobré rozmýšľať a skombinovať všetko tak, aby to dobre fungovalo a veľa nestálo.