Stará studňa prestala existovať

Na pozemku, ktorý sme pred dvomi rokmi kúpili, stála drevená studňa s rumpálovým kolesom a vedrom na konci reťaze. Romantický prvok, v minulosti veľmi dôležitý a užitočný. Prvé mesiace nášho užívania novej záhrady sme si sami vyskúšali, aké je to ťahať vodu zo studne vedrom. Avšak vždy to bolo spojené so zvukmi vŕzgania, aj keď sme sa o studňu len opreli. Studňa bola stará a drevené hrady z tvrdého dreva, ktoré ležali na zemi, boli zhnité. Rovnako ako aj spodky nosných stĺpov. Museli sme starú studňu strhnúť skôr, než spadne sama a narobí nám v záhrade škodu.
 


Tak sme si jeden deň naplánovali, že ju položíme riadene na zem. Aby spadla vtedy, keď my budeme chcieť a hlavne smerom, ktorý nám vyhovuje. Nech nám nepoškodí ani kvety, ani vŕby pestované na plot a ani uhorky a tekvice. Spomenul som si na fyzikálne zákony, vektor sily, ťažisko a využili sme gravitáciu.

Zrútenie starej studne

Textilné popruhy na upevňovanie nákladov na strešný nosič auta som ukotvil na zadné stĺpy z pohľadu pádu studne a po treťom napnutí sa ťažisko studne dostalo pred prednú spodnú hranu a potom už konštrukcia padala sama. Popruhy boli dlhšie, ako je výška studne, takže sa zvalila bezpečne pred nás.

Zrútená stará studňa

Oddelil som plechovú strechu, zbalil ju do úhľadného balíčka a odviezol do zberného dvora. Predtým som ju ponúkol jednému domácemu obyvateľovi, ktorý zbiera podobné veci, ale týždeň nemal čas si pre ňu prísť a ja som nemal trpezlivosť mu ju skladovať. Hnité drevo poslúžilo inak, zdravé som využil na ďalšie použitie v záhrade.

Aby som zabránil znečisteniu studne zvyškami dreva, vyrobil som si jednoduchý kryt. Tabuľa drevovláknitej dosky má zospodu priskrutkované tri odrezky hranolov na obvode o málo menšom, ako je vnútorný priemer betónovej skruže studne. Nasadená tabuľa sa tak zo studne nezošmykne a do zakrytej studne nemôže spadnúť nič. Ani nečistoty ani zatúlaná mačka.

Samozrejme, že sme starú studňu neodstránili len tak. Keď sme ju dávali dole, už som mal pripravený materiál na výstavbu úplne novej drevenej konštrukcie. A stavba začala hneď na druhý deň ráno. Pretože ten romantický prvok v záhrade sme tam chceli mať aj naďalej.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.