Odvlhčenie starého domu

Ako malé dieťa som každý rok cestoval na prázdniny k starej mame na dedinu. A spával v izbe, ktorá sa veľmi často nepoužívala. Dodnes si pamätám, aký tam bol vzduch a chladné periny. Po príjazde sme museli najprv dôkladne vyvetrať, kým sa dala izba používať. A rovnaký dojem vo mne vzbudil vzduch, ktorý každý deň cítim v starom dome, ktorý sme získali spolu s novou záhradou. Je tam vlhko.

Aby som svoj dojem podporil exaktne, umiestnil som do domu elektronický teplomer s meraním vlhkosti. Málokedy je na ukazovateli hodnota menšia, ako 75%. A hoci celý deň vetráme, na druhý deň popoludní je to rovnaké. Na príčine sú staré hrubé kamenné múry a základ bez izolácie proti vode, je to veľmi starý dom. Pochopili sme, že púhym vetraním nedocielime stavu, aby sa vlhkosť vzduchu v miestnostiach dostala na hladinu, pri ktorej nám nebude poškodzovať veci, ktoré máme na poličkách odložené.

Začal som pátrať na internete, ako sa nadmernej vlhkosti v dome zbaviť. Keďže podrezanie domu a vytvorenie novej izolácie teraz neprichádza do úvahy a ani zateplenie múrov nie je na pláne, rozhodol som sa použiť odvlhčovače vzduchu a ochrániť tak dom aj jeho vybavenie pred skazou, ktorá by všetko zničila. Z dostupných informácií mi vyšlo, že pre moje účely bude najlepšie využiť kompresorový odvlhčovač a kondenzát odvádzať samospádom hadičkou von v domu. Využijem toho, že cez starú drevenú zárubňu viem navŕtať dierku pre hadičku a kondenzovanú vlhkosť vyvediem na trávnatý dvor pred domom.

V dome sme na jar kompletne zrekonštruovali veľmi staré elektrické rozvody, takže pripojiť odvlhčovače vzduchu REMKO nie je problém. Vzlínaniu vlhkosti zo zeme cez podlahy a múry nezabránim, ale zabránim tomu, aby vysoká vzdušná vlhkosť poškodzovala police, stôl a ostatné vybavenie, ktoré v dome máme a ktoré počas roka používame. A keď prídeme do záhrady, nemusíme v dome najskôr hodiny vetrať, aby sa tam dalo existovať.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.