Túžite po vlastnej saune? Vystavať si ju môžete aj svojpomocne s tatranským profilom a drevenou podlahou

sauna

Pocit z dokonalého relaxu v saune si mnohí z nás nechcú užívať len pri pobyte vo wellness centre, ale aj kedykoľvek si to zmyslia priamo doma. Ak medzi takýchto ľudí patríte aj vy, potom niet ideálnejšieho potešenia, ako zabezpečiť si saunu aj do svojej domácnosti. Okrem kúpy už hotovej sauny, ktorú len zapnete do elektrickej siete, ako každý iný spotrebič, si saunu môžete aj postaviť. Tak aj doma docielite pocit z dokonalého saunovania v pravej fínskej saune. V tomto článku vám povieme, ako sa dá takáto domáca sauna zrealizovať svojpomocne.

Dôležitá je poctivá tepelná a parotesná izolácia

Na saunu je vhodné vyčleniť samostatnú menšiu miestnosť, prípadne ju oddeliť od ostatného priestoru priečkou. Keďže sauna má svoju mikroklímu, tento priestor sa musí najskôr dokonale odizolovať. Tepelne prostredníctvom dostatočne hrubej izolácie (ideálne kamenná vlna), parotesne hliníkovou fóliou. Len takto zabezpečený priestor bude vhodný na ďalšie úpravy interiéru.

sauna

Obklad stien sauny z tatranského profilu

Do každej sauny už tradične patrí drevo, ktoré nesmie chýbať ani v tej vašej. A to ako na stene, tak na sedení a podlahe. Steny sauny je nutné obložiť drevom, vhodný je najmä materiál tatranský profil z červeného smreku. Do sauny sa hodí nielen z dôvodu jeho ľahkej montáže cez systém pero drážka, ale aj preto, že je odolný voči vlhkosti. Napriek tomu je potrebné drevo tatranského profilu vopred ošetriť, najlepšie špeciálnym náterom určeným na drevo do sauny. Takisto si dajte záležať, aby bol profil dokonale hladký a na miestach, kde je len trochu drsný, ho prebrúste jemným brúsnym papierom. Pri obkladaní sauny tatranským profilom sa postupuje presne rovnako, ako v prípade bežného priestoru.

Akú podlahu zvoliť do sauny?

V prípade podlahy do sauny je možných viacero riešení. Tým azda najklasickejším je dlážkovica z dreva, ktorá dokonale ladí s tatranským profilom. Po správnom obrúsení a prelakovaní je navyše veľmi príjemná na chodenie.

Okrem dlážkovice sú z drevených podláh do sauny výborné aj terasové dosky, ktoré majú približne rovnaké vlastnosti ako masívna drevená podlaha. Teda v prípade, že sú takisto vyrobené z dreveného masívu. Alternatívou voči drevu ako podlahy v saune je aj prírodný kameň.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.