Túžite po ideálnej hmotnosti? Nestresujte sa vážením!

Chcete byť štíhli a zdraví a efektívne chudnúť? Možno sa snažíte dostať na svoju optimálnu váhu a stále sa vám to nedarí. Veľmi stresujúcim faktorom v takýchto prípadoch býva ručička váhy. Niekomu sa dokonca stane, že ho prenasleduje snáď aj vo sne. Tiež si poviete „brr“ zakaždým, keď sa máte ísť zvážiť? Vydesene pozorujete, kam sa ručička na váhe pohne? Stop. Takto nedocielite úbytky váhy ani zdravú pohodu. Stres je ničiteľom všetkého zdravého sám o sebe. Vystresovaní sa k ideálnej hmotnosti rozhodne nepriblížite.


Vážte sa raz týždenne

Niekto sa môže vzdať svojho úmyslu schudnúť len preto, že mu proste vadí pohľad na váhu. Ťažko znáša vedomie, že sa jej ručička nikam nepohla a prepadne depresii, že to aj tak nemá zmysel. Má to zmysel. Zdravá výživa a snaha schudnúť zmysel rozhodne má. Čo však vôbec nemá zmysel, je neustála kontrola hmotnosti niekedy aj dvakrát denne. Dáme vám jednu dobrú radu. Ak chcete naozaj chudnúť, upracte niekam váhu a vyťahujte ju maximálne po týždni. Častejšie váženie predstavuje len stres. Vy si naopak snažte vytvoriť si z chudnutia určitej dobrodružstvo, hľadajte v ňom pozitívne veci. Keď budete otrávene hovoriť: „Ježiši, už zase mám jesť tú zeleninu,“ chudnutie vám pôjde oveľa horšie, než keď sa budete tešiť na to, aký nový recept zo zdravej výživy zase vyskúšate. Hľadajte si preto rôzne cesty k chudnutiu, aby ste sa dopracovali tej pravej. Niekto bude intenzívne cvičiť, iný si vezme do parády zdravú stravu. Ďalší bude hľadať rovnováhu medzi oboma sférami. Nedá sa povedať, ktorá cesta je správna, my vám rozhodne nechceme tvrdiť, že existuje iba jedna jediná. Každý si hľadá tú svoju, ktorá mu bude najviac vyhovovať.

Nadváha trápi rovnako mužov aj ženy

Potrebujete porovnateľné hodnoty

V žiadnom prípade sa nenechajte stresovať vážením. Vážte sa vždy raz týždenne, v rovnaký deň, ráno nalačno potom, čo ste už vykonali rannú potrebu. Potom z takého radu hmotnostných záznamov môžete zostaviť skutočne porovnateľnú krivku, ktorá vypovedá o vývoji vašej hmotnosti. Úplne inú hmotnosť totiž ukáže váha ráno a večer, ak ste najedení či nalačno, oblečenie alebo nahí. A vy potrebujete hodnoty, ktoré sa dajú objektívne porovnávať. Tiež majte na pamäti, že inú hmotnosť majú svaly a inú tuk, to najmä vtedy, keď počas chudnutia cvičíte. Svaly sú všeobecne ťažšie, takže sa môže stať, že sa ručička váhy nebude hýbať podľa vašich predstáv. Práve kvôli tomu často býva objektívnejším kritériom merania telesného obvodu ako ručička váhy.

S úsmevom ide aj chudnutie lepšie

Tiež si počas chudnutia dávajte reálne ciele. Tie zodpovedajú chudnutiu cca 4-5 kg ​​mesačne, ktoré je skutočne optimálne a zdravé. Odmeňujte sa za chudnutie, avšak samozrejme nie jedlom. Urobte si niečím radosť, venujte sa svojim koníčkom. Usmievaví a v pohode budete chudnúť ďaleko lepšie.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.