Už je to rok a stále nič

Že je obezita zdravotný problém, nie estetický, tvrdím už dávno. A nie len z vlastnej skúsenosti, lebo až taký tučný som nebol. A z priateľov a známych, ktorí sa nebáli so mnou o tom hovoriť, sa nejeden priznal, aké má zdravotné obtiaže a nepríjemnosti a ako mu jeho kilá či desiatky kíl navyše sťažujú bežný život. A teraz sa k tomu pridala hotová katastrofa.
 


Tuční ľudia sa často sťažujú, ako na nich ostatní, tí s menej kilami, často divne pozerajú. Priznám sa, že aj ja mám tú tendenciu ľudí s kilami navyše hodnotiť. Aj keď to, kedy „kilá navyše“ znamenajú pekné oblinky a kedy už nevkusné tukové vankúše na všemožných miestach, môže byť individuálne. Každému sa páčia iní ľudia, niekomu „vychtliny“, inému plnoštíhli a niekto doslova letí na tučné postavy.

Ale keď som bol pár krát konfrontovaný s osobami, ktoré si všimli môj pohľad, ktorý nevyjadroval obdiv, skôr údiv a prekonali svoj vnútorný hnev a dovolili vymeniť si pár viet, boli prekvapené tým, čo som im povedal.

„Kĺby, srdce, vysoký tlak? Bolesti hlavy, bolesti chrbáta? Diabetes?“

Väčšinu z tých ľudí tvorili ženy v strednom veku a boli prekvapené do jednej. Čakali čosi o kráse, vkuse, nevkuse a tučnote. Ako hovorím, krása je subjektívne kritérium a ako kto vyzerá, je vec jeho – a jeho partnera, ak je s tým spokojný.

Ale ja si neviem predstaviť, že by som dlhodobo žil so ženou, ktorá má dvadsať či tridsať kíl viac, ako je normálne, alebo bolo normálne pred dvadsiatimi rokmi. A nie len preto, že sa mi páčia viac ženy štíhle, ako plnoštíhle a už vôbec nie tučné. A nie preto, že by si taká žena myslela, že by som ju podvádzal s tými štíhlymi.

Pre mňa by bol problém jeseň života tráviť vozením partnerky po doktoroch a riešením zbytočných problémov, spôsobených tak moderne dnes nazývanými „civilizačnými chorobami“. Nehovoriac o cene liekov na všetky neduhy sprevádzajúce metabolický syndróm, vysoký krvný tlak, dýchavičnosť, bolesti hlavy, bolesti kolien, a mnohých ďalších, ktoré na prvý pohľad nie sú vidieť, ale môžu spôsobovať ďalšie komplikácie, ako napríklad vysoký cholesterol či cukrovka. A komplikácie môže spôsobiť aj súčasná liečba týchto neduhov.

Som presvedčený, že mnohým takýmto problém sa dá predísť a to celkom jednoducho. Iste, nie je vôbec jednoduché zmeniť svoj životný štýl, upraviť stravovanie či opustiť stresujúce zamestnanie alebo zmeniť bydlisko. Nič nie je povinné, ani prežitie. Ale ak si niekto začína uvedomovať, ako mu doterajší životný štýl, práca a spôsob stravovania uberá zo zdravia a začína komplikovať život, nebolo by načase vážne sa zamyslieť, ako to všetko zmeniť a namiesto pohodlia a peňazí sa začať orientovať na zdravie a pohodu?

Najmä teraz, keď novodobá choroba, povyšovaná médiami nad všetky ostatné závažnejšie a smrteľnejšie, kosí najmä starších, trpiacimi mnohými chorobami srdca, trávenia a dýchania. Ako keby „náhodou“ tými, ktoré sprevádzajú obezitu. A nie je to len môj výmysel, už sa tieto informácie, že obezita je výrazným indikátorom ťažkého priebehu koronavírusového ochorenia, dostávajú z youtube kanálov špecialistov aj do mainstreamových médií.

Preto ma prekvapuje, že už rok sú tieto informácie vychádzajúce z vedeckých štúdií aj pozorovaní skutočnosti k dispozícii širokej verejnosti, ale stále sa nič nedeje. Chápem, že vláda nemá záujem teraz meniť stravovacie návyky obyvateľstva a ísť proti reklamám nadnárodných reťazcov, keď z predaja v supermarketoch má nie len DPH, ale aj dane zo zisku obchodných reťazcov. Bolo by to priznaním, že desiatky rokov vláda neurobila nič v osvete skutočne zdravého stravovania.

Ale ľudia sami by mohli niečo urobiť pre svoje zdravie. Už rok sú známe informácie, že je potrebné znížiť telesnú hmotnosť a tým odstrániť mnohé problémy tela. Že tým je možné zbaviť sa mnohých liekov. Priberanie často trvalo mnohé roky a desaťročia, preto nie je možné očakávať razantnú zmenu za mesiac. Žiadna diéta nefunguje. Je potrebné trvale zmeniť stravovacie návyky, zmeniť to, čo jeme a kedy to jeme. Ale postupnou zmenu jedálnička sa postupne upraví naša hmotnosť a klesnú rizikové faktory covid-19.

Počas lockdownu a zákazu vychádzania je ideálny čas na zmenu. Život už nikdy nebude taký, ako pred pandémiou. Tak urobte niečo pre to, aby bol lepší. Aspoň ten váš a vašej rodiny. Je to len a len vo vašich rukách.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.