Dovolenkové jahody

Ľudia si väčšinou z dovolenky nosia rôzne predmety na pamiatku, niekto mušle, iný kamene, ďalší šperky či rôzne ozdoby. Ja si zase urobím radosť niečím, čo ma poteší v kuchyni alebo čo rastie a mení sa na záhrade. A tak, keď dorazíme do cieľa nášho oddychu, tak prvá prechádzka samozrejme smeruje do záhradného centra alebo aspoň malého o obchodíka s kvetmi.


Vlani sme boli na Južnej Morave v Mikulove. Neďaleko penziónu, kde sme bývali, som objavila malé záhradníctvo. Keďže sme pricestovali v nedeľu, nevedela som sa dočkať, kedy sa tam na druhý deň pozrieme. Zvonka vyzeralo trochu zanedbane, ale vo dvore a v záhrade bolo čím sa pokochať. Mňa zaujali práve privezené sadeničky jahôd. Majiteľka súhlasila, že si ich zarezervujem a ona sa o ne postará, kým nám neskončí pobyt.

Prvá dovolenka po priateľovej operácii chrbtice, keď sme museli výlety na bicykloch vymeniť za piánko prechádzky po vlastných, nám vyšla skvelo. Bolo nádherné počasie, slniečko, teplúčko. V posledný deň dovolenky sme naložili veci do auta, vyzdvihli sadeničky a už som sa tešila, ako si ich doma vysadím.

Lenže to som netušila, že u nás za celú dobu, čo sme boli v Čechách vôbec nepršalo. Zem bola úplne vyprahnutá a tak som si povedala, že jahôdky počkajú, kým bude mokro. Bol koniec augusta a to sucho trvalo až do zimy. Medzitým som ich presadila aspoň do väčších črepníčkov a v novembri už bol najvyšší čas ich vysadiť do záhona. Poliala som ich poslednou nezamrznutou vodou, natiahla čiernu netkanú textíliu, bez toho to nešlo a schovala pod perinu z opadaného lístia.

Ako sa začalo na jar trošku otepľovať, s malou dušičkou som začala aj ja čistiť zasypané hriadky. A čuduj sa svete, jahôdky prezimovali, rašia nové výhonky. Mám z nich veľkú radosť a dúfam, že sa im bude u mňa dariť, lebo prvé ovocie z vlastnej úrody je aj tak to najsladšie.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.