O kvások je stále väčší záujem

môj domáci kvások

O výhodách doma pečeného chleba sa presvedčilo čoraz viac ľudí. Hoci obchody ponúkajú naozaj široký sortiment pekárenských výrobkov, dobrý chlieb je čoraz ťažšie nájsť. A nejde len o vzhľad alebo chuť na prvé zahryznutie. Chlieb zo žitného kvásku má aj zdravotné benefity a preto sa oplatí si ho piecť. A my radi každému poskytneme kvások na začatie pečenia chleba doma. Záujemcov je v poslednom období stále viac a viac.Najčastejšie sa ma ľudia pýtajú, ako je možné, že som v poslednom období tak schudol. A ja im odpovedám, že som zmenil stravu. Väčšina ľudí je prekvapená, keď sa dozvie, že z pekárenských výrobkov, ako to alibisticky dnes nazývajú, jem len doma pečený chlieb. Na to nasleduje otázka, akú som si kúpil pekárničku. Musím reagovať, že žiadnu, lebo nepečieme doma chlieb z kupovaných chlebových zmesí, to si rovno môžem kupovať tie blafy hotové. Potom musím v krátkosti vysvetliť rozdiel medzi ražným kváskom a kvasnicami a význam štiepenia lepku kváskom pre zdravie človeka. No a kto má čas aj záujem, dozvie sa, ako doma piecť zdravý kváskový chlieb v elektrickej rúre.

chlieb s chrumkavou kôrkou
chlieb s chrumkavou kôrkou

Niekto kývne rukou, niekto si uvedomí vplyv jedla na svoje zdravie. No a potom nasleduje odkaz na tento web na články o pečení domáceho chleba zo žitného kvásku a často aj prosba o kvások. Nemáme s tým problém, každému záujemcovi radi poskytneme kvások v malom asi dvojdecovom poháriku, aby si podľa návodov na tejto stránke vybral niektorý druh kváskového chleba a sám si ho začal piecť.

môj najnovší kváskový chlebík
bochník na priereze

No v poslednej dobe nás kontaktujú aj ľudia, ktorých sme nikdy nevideli. Takí, čo bývajú v našom meste, ale aj takí, ktorí ním len prechádzajú. Mailom príde prosba o kvások a dohodnutie termínu. Našli nás totiž na kváskovej mape, ktorá spája všetkých ľudí, ktorí sa o svoj žitný kvások pre založenie domáceho chleba radi podelia.

Je skvelé, že také niečo ako kvásková mapa Slovenska funguje. Založiť si svoj vlastný kvások totiž nie je žiadna veda, ale viem pochopiť začiatočníka, ktorý sa toho obáva. Keď si však na kváskovej mape nájdete najbližšie vám ochotného človeka, dostanete okrem kvásku určite aj cenné rady, ako s ním zaobchádzať a ako si upiecť svoj prvý domáci chlieb.

Ďalšie články na tému „kváskový chlieb“:

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.