Už ste nakŕmili svoje záhradné vtáčiky?

vtáčik záhradný

Aj vám dobre padne, keď pri posedení či práci v záhradke začujete spev vtáčikov? A možno si ani neuvedomujete, akú službu vám ešte okrem spevu poskytujú. Tým, že požierajú rôzny hmyz, chránia vaše rastlinky pred cicavými škodcami a vy tak ušetríte na postrekoch. Ale na to, aby sa im na vašej záhrade páčilo a možno u vás aj trvale zahniezdili, musíte myslieť práve teraz. V zime.


Zima je pre záhradné vtáčiky náročným obdobím. Chrobáky sú zalezené v zemi, všetko prikryl sneh a potrava sa hľadá len veľmi ťažko. A tak je rad na nás, aby sme sa im odmenili za ich letné služby a nakŕmili ich.

krmítkoAko krmivo sa hodia rôzne semienka, slnečnica, tekvica, mak. Pridať môžete aj obilniny ako pšenica, ovos, aj ovsené vločky môžu byť, proso či drvená kukurica. Veľmi dobre poslúžia všakovaké orechy. A nemusia byť ani čerstvé. Vlašské, lieskové. Všetko, čo vy možno už nespotrebujete. Orechy sú plné tukov, ktoré vtáčiky v zime zohrejú a dodajú im aj energiu. No tuky pre vtáčiky nemusia byť len tie zdravé. Kľudne pridajte aj nejaký ten loj alebo bravčovú masť.

Vyberajte ale starostlivo, aby ste v snahe pomôcť vtáčikom neublížili. Pochúťky by nemali byť slané, korenené, vysmážané, pražené ani údené. Mohli by ste im spôsobiť tráviace problémy.

Ak sa chcete, možno s deťmi, trochu zahrať, môžete si jednoduché krmítko vyrobiť sami. Návody určite nájdete na internete alebo v časopisoch. Ale ak nemáte čas ani potrebnú zručnosť, nevadí. Obchody dnes ponúkajú krmivo aj hotové. Zmesi nájdete naplnené v nádobkách z plastu, z dreva alebo vo forme lojových gulí.

A lojové gule som použila vo svojej záhradke aj ja. Rozvešali sme ich po stromoch ako vianočné ozdoby. Mám pocit, že vtáčikom chutili, lebo po niekoľkých dňoch ostala z nich len prázdna sieťka. Počas vlaňajšej zimy sme ich vymenili za nové ešte asi dva krát. K tomu sme ešte do dreveného krmítka v tvare domčeka nasypali staré vlašské orechy a mak. A ako každý rok, tak aj teraz ostalo na stromoch zopár jabĺčok. Nech majú vtáčiky pestrú stravu.

lojová guľa
lojová guľa na strome v mojej záhrade

Pri umiestňovaní krmítka dajte pozor na to, aby bolo otvorené zo všetkých strán. Aby tak boli vtáčiky pri hodovaní chránené pred útokom mačiek či iných dravcov.

Ak ste teda na svojich „štebotajúcich pomocníkov“ doteraz nemysleli, ešte máte možnosť to napraviť. Zima je dlhá a vtáčiky sa vám za vašu starostlivosť určite v lete odvďačia.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.