Balkónové paradajky – prvýkrát presadené

vlaňajšia úroda paradajok

Sú to už dva týždne odvtedy, ako som vysiala moje balkónové paradajky. Za túto pomerne krátku dobu nielen že vyklíčili, ale im aj vyrástli prvé dva lístky. A hoci som sa snažila ich nesiať príliš husto, vyzerá to tak, že vyklíčilo snáď každé semienko. V „sadbovači“ respektíve obale od vajíčok nastala akási tlačenica. A tak som sa včera rozhodla, že drobné rastlinky prvýkrát presadím.

Minule som v Receptári na Prime počula, že sadeničky paradajok a petúnok treba presádzať viackrát. Korienky im vraj zakaždým zosilnejú. No vôbec som si nemyslela, že to bude tak skoro. Ale zrejme výsev v pravý čas robí divy. Semienka paradajok som vysiala v čase dorastajúceho Mesiaca v deň plodov. Presne 18. januára.


Aj presadiť som sa ich snažila v pravý čas. Pri presádzaní však nie je dôležitá ani tak fáza, v ktorej sa Mesiac práve nachádza, ale znamenie Panny. Dni v znamení Panny ovplyvňujú korene rastlín. Čiže akékoľvek rozsádzanie či presádzanie rastlín je vhodné naplánovať na tieto dni. Toto pravidlo platí tak pre izbové ako aj vonkajšie rastliny. Ak sa dodrží, jemné korienky rastlín sa nepoškodia a budú ďalej dobre rásť.

paradajky po rozsadení

Pri včerajšom presádzaní som zistila, že hoci rastlinky mali nad zemou tak dva centimetre, pod zemou boli niektoré aj o čosi dlhšie. Pri manipulácii som sa však snažila im čo najmenej ublížiť.

Substrát som zvolila trošku výživnejší ako pri vysievaní. Ale opäť nič zvláštneho. Len univerzálnu zeminu na kvety zmiešanú s trochou perlitu a Aquaholderu. Takú moju osvedčenú klasiku.

rozsadené paradajky

Ako som už spomínala, zrejme vyklíčilo každé semienko a ani pri včerajšom prvom presádzaní som rastlinkám neublížila, lebo dnes všetky stoja pevne ako vojaci. A tak nastal pre mňa vážny problém. Čo s toľkými paradajkami budem robiť?! Vlani som horko-ťažko na balkón napratala desať sadeníc. Ak sa pousilujem, tak tento rok ich možno zmestím o čosi viac. Ale kde podejem všetkých tridsaťdva „kúskov“, to netuším. Možno ich budem nakoniec aj rozdávať. Ako kvások

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.