Koniec leta je obdobím zberu bohatej úrody v záhrade a pre mnohých aj obdobím nakladania, zavárania a konzervovanie. Úroda mizne zo stromov, kríkov a záhonov a zapĺňa police v komore či špajzi. Zamysleli ste nad tým, či je lepšie všetku úrodu zakonzervovať alebo je výhodnejšie všetko radšej zjesť čerstvé? Čo prospeje vášmu zdraviu viac?
Nikto nepochybuje o tom, že čerstvá zelenina a ovocie je okrem chuti zdrojom aj množstva vitamínov. Aspoň teda tá vypestovaná vo vlastnej záhrade, v pôde, bez používania chemických postrekov a umelých hnojív. Tiež obsahuje veľké množstvo vody a najmä ovocie tiež cukry ako zdroj energie. Chodiť po záhrade a schuti sa zahryznúť do šťavnatého plodu je naozaj skvelý pocit. Najmä ak ho sprevádza vedomie, že ste to všetko dokázali sami. Vlastnými rukami.
Konzervovanie úrody ovocia a zeleniny je u nás dlhoročnou tradíciou. A preto aj mladé gazdinky, vedené snahou byť pochválené za vzornú starostlivosť o svoju rodinu a jej zdravie, nakladajú, zavárajú a sterilizujú všetko, čo im záhrada alebo svokrovci dajú.
Aké sú dôvody konzervovania úrody?
V minulosti, keď neboli v každej dedine supermarkety, keď neexistovali mrazničky a keď sa nechodilo do práce za mzdu, ľudia žili na vidieku z toho, čo si dochovali a dopestovali. Vedieť uchovať potraviny dlhšiu dobu bolo kľúčovým pre prežitie. Pred sto rokmi ľudia nerobili kompóty preto, aby mali vitamíny na zimu. Ani netušili, že existujú nejaké vitamíny. Išlo o to, aby v záľahe snehu a v treskúcom mraze mali čo do hrnca a na tanier. Nešlo o zdravie, išlo o prežitie.
Keď dnes na kilo ovocia dáte kilo cukru a potom túto zmes preženiete procesom sterilizácie, skutočne veríte tomu, že pripravujete na zimu zálohu vitamínov a zdravia?
Niekto hovorí, že mu nakladané uhorky chutia a preto ich zje veľa takmer ku každému jedlu. Prosím, proti chuti… ale čo s tým množstvom kyseliny (octovej), ktorú do tela dostane a s ktorou si telo musí poradiť, ktorú musí neutralizovať, napríklad aj pomocou vápnika z kostí a zubov? Ale veď dnes už ľudia vlastne hocičo, čo im škodí, hlavne že im to chutí. Nie nadarmo bývajú hneď za pokladňami lekárne.
Zastávam názor, že ak je úroda menej bohatá, lepšie než všetko konzervovať a odkladať na neskôr, je lepšie zjesť ovocie či zeleninu čerstvú. Jednak si dnes potraviny či jedlo dokážeme zaobstarať bez ohľadu na ročné obdobie a aktuálne počasie, jednak čerstvé plody obsahujú okrem vitamínov a stopových prvkov tiež množstvo enzýmov.
A prečo odkladať vitamíny na zimu a nedopriať si ich vtedy, keď rastú? Prečo vitamín C a iné likvidovať vysokou teplotou pri sterilizácii? Keď doprajeme telu čerstvé ovocie a zeleninu vtedy, keď je sezóna, keď nám rastú v záhradách, jednak nemusíme kupovať toľko potravín v obchodoch, jednak doprajeme telu množstvo užitočných látok pre regeneráciu tela a jeho výživu. S takto „vyzbrojeným“ organizmom ľahšie zvládneme jesenné dažde či jarné chrípky. Potom už je citrón v horúcom čaji zbytočný.
Mnoho ľudí argumentuje, že robia kompóty a lekváre preto, že majú veľkú úrodu jabĺk, jahôd, čerešní, slivák, broskýň, že by to nedokázali čerstvé zjesť. O cene za plyn a elektrinu, za vodu na umývanie pohárov, za kilá cukru do toho ani nehovorím. Táto úspora je pofidérna. Nehovorím, že treba prebytok úrody vyhodiť. Určite nie do odpadu. Keď už máme naozaj úrody toľko, že to nezje ani celá rozvetvená rodina, máme predsa kompostér. Tam sa všetky živiny zrecyklujú a budúci roj poslúžia v substráte ako výživa pre nasledujúcu úrodu. Hlavne ale v záhrade máme rôzne odrody aj toho istého druhu ovocia, aby sme rozložili dozrievanie na dlhšiu dobu. A tak už od mája do novembra máme k dispozícii stále čerstvé plody. Ale nemusíme sa trápiť obavou, čo s tým naraz budeme robiť.
Správny výber odrôd do vašej záhrady vás zbaví nutnosti zavárať, „lebo sa urodilo“ a súčasne podporí zdravie celej rodiny. Je lepšie zjesť plody čerstvé, ako ich odkladať na zimu. Skutočné dôvody konzervovania už dávno pominuli.
Komentáre