Jedlo podľa rytmu prírody

Super a hypermarkety nám ponúkajú pestrú škálu potravín. Na regáloch môžeme objaviť ovocie aj zeleninu aj v zimných mesiacoch. Lenže aj keď si možno pripadáme ako v rozprávke O dvanástich mesiačikoch, kde sa Maruška vydala na jahody v tuhej zime a napodiv uspela, v reálnom živote je niečo podobné proti prírode. Znásilňujeme teda svoj jedálniček, keď konzumujeme podobné potraviny mimo ich sezónu?
 

 


Skleníky dávajú plody aj v zime

Áno. Naši predkovia rešpektovali prírodný kolobeh vychádzajúci z jednotlivých ročných období. Tie jednoznačne určovali charakter ich stravy počas jari, leta, jesene aj zimy. Po celé stáročia sa tento kolobeh opakoval a ľudia na neho boli zvyknutí. Prispôsobili mu svoje trávenie. Ale moderné spôsoby výroby a pestovania potravín tento kolobeh obrátili naruby. Dobre vyhrievané a zavlažované skleníky a pestovne umožňujú vypestovať kvalitné ovocie a zeleninu aj počas tuhej zimy.

Rešpektujte sezónnosť potravín

Lenže ruku na srdce, pochutnáte si naozaj na jahodách zakúpených v supermarkete v polovici januára rovnako, ako na tých, ktoré v júni kúpite čerstvé na trhoch? Určite nie. Januárovým jahodám bude chýbať správna chuť aj vôňa, ktorú júnové jahody doslova prebijú. Nakoniec zistíte, že aj keď zaplatíte za ovocie drahé peniaze, pôžitok z jeho konzumácie bude mizivý. Je úplne jasné, že skleníkové produkty v žiadnom prípade nemôžu dosiahnuť rovnaké chute ako plody zo záhrad. Preto by ste mali rešpektovať, že niektoré potraviny sú k dispozícii sezónne a snažili sa ich v tom čase čo najviac zaraďovať do jedálnička.

Riaďte sa ročnými obdobiami

Ako to sa sezónnosťou potravín vlastne je? Každé ročné obdobie má svoje typické produkty a svoju charakteristiku, ktorou by sme sa mali riadiť. Je to úplne jednoduché. Ak by ste žili ešte v neďalekej minulosti na gazdovstve na vidieku, celý váš život a tým pádom aj jedálniček by sa riadil práve jednotlivými ročnými obdobiami. Úplne prirodzeným spôsobom by ste sa tak stravovali sezónne. Inú možnosť, než zásobovať svoju kuchyňu a stôl zo svojich polí, záhrad a sadov by ste totiž ani nemali. Tým pádom by ste stravovaním neodporovali prírode. Jedli by ste úplne všetko, ale v závislosti na tom, čo vám vaše prírodné zdroje momentálne v sezóne nadelia.

Od jari až do zimy

chicken-salad Sezónne stravovanie nie je nič zložitého. Na jar zahŕňa všetko, čo vyrastie z prvej jarnej vlahy. Teda napríklad šalát z výhonkov, polievku z koreňovej zeleniny. Leto nám dáva na výber oveľa viac. Ponúka veľa ovocia, takže by sme ich mali jesť vo všetkých podobách a predovšetkým surové, kedy má najväčšiu silu. Tiež zeleninu si dopriať vo veľkých porciách formou najrôznejších letných šalátov, kde sa, pokiaľ ide o zloženie, fantázii medze nekladú. Tiež polievky vývary sú dobrou súčasťou letnej stravy. Jeseň prináša zemiaky, hrozno, neskoré jablká a hrušky. Nastáva čas všetkých týchto potravín, k tomu letné polievky je dobré nahradiť hustými zeleninovými krémami, pretože robíme zásoby na horšie časy. Zima je vyhradená mäsu, omáčkam a ťažším jedlám, žijete zo zásob.

Ročné obdobia pomôžem udržať optimálnu hmotnosť

Zjednodušene povedané v sezónne strave na jar jete nízkokalorické a netučné jedlá z prvých výhonkov a zeleniny. Tie nám zaistia jarnú očistu po dlhej zime, vitamíny dodajú novú energiu a chuť do života. V lete sa štedro dopujete sacharidmi z ovocia, vitamínmi a vlákninou zo zeleniny, pretože potrebujete veľa energie. Veľa sa hýbete a pracujete, ste na slniečku, preto potrebujete vyživiť svoje telo. Na jeseň potom postupne ustáva prídel sacharidov, pretože končí sezóna ovocia, a pribúda proteínov v podobe mäsa. Práve proteíny sú dôležité, aby ste bez úhony prežili tuhú zimu. Ak budete brať úvahy tieto pravidlá, zistíte tiež, že budete ľahšie udržiavať optimálnu hmotnosť.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.