Chovať sliepky môžete aj v modernej záhrade

Z väčšiny záhrad na dedine sa postupne vytráca chov hospodárskych zvierat aj hydiny. A mať niečo podobné v záhradách moderných domov na vidieku či nebodaj v rezidenčných štvrtiach je nepredstaviteľné. Napriek tomu chov sliepok nemusí predstavovať nijakého strašiaka, devastácia pozemku sa nekoná. Stačí to robiť inak.


Aj ja si z detstva pamätám dvor starej mamy, uzatvorený stavbami a plotom, po ktorom behali sliepky a sem tam stará mama brezovou metlou zmietla hovno z chodníka pred vstupom do domu. Občas nás poslala po vajíčka, pre ktoré sme liezli, tak ako aj sliepky, po vysokom a strmom rebríku. A pamätám si tiež starý hrniec, kam lievala každý deň vodu a krmítko, kam sypala pšenicu. Inak sa sliepky potulovali po dvore, občas po priľahlej záhradke a všade hrabali a niečo pod zub hľadali.

Tak takýto chov som si ja predstaviť v našej možno nie úhľadnej, ale peknej a príjemnej záhrade nedokázal. Zato mať svoje vlastné vajíčka, o ktorých viem, že vznikali bez prítomnosti antibiotík či kostnej či rybej múčky a že nemusím mať obavy zjesť ich akékoľvek množstvo v akejkoľvek varenej, pečenej či inej úprave a bez obavy z naskakujúcich hodnôt mincí pri ich spotrebe, to by sa mi páčilo. A občas k tomu aj nejakú tú kuracinku, či skôr slepačiu polievku a chutné mäsko. Ako to teda docieliť? Čo by som mal urobiť, aby som mal vlastné sliepky na vajíčka aj na mäso a neničil si záhradu? Aby som ich mohol chovať, aj keď dochádzam každý deň do práce a nemusel sa starať, kedy ich vypustiť a kedy ich zatvoriť? A čím ich kŕmiť?

Moderný chov sliepok vyžaduje moderný kurín

Aby nebolo treba po sliepkach denno-denne upratovať, treba im vyčleniť uzatvorený priestor. Ten súčasne chráni sliepky pred predátormi, ako sú líška alebo kuna či jastrab a tiež pred chorobami od voľne žijúcich vtákov, ktorí by radi uberali z pridelenej kŕmnej dávky. Takže vhodná voliéra so strechou.

Teória hovorí, že pol metra štvorcového výbehu na jednu sliepku stačí, či skôr je minimum. Aby neboli natesno, aby sa nenudili, aby sa nešklbali. Takáto voliéra oddelí sliepky od zvyšku záhrady, od kvetín aj zeleniny, malín či ovocných stromčekov. Keď ju umiestnite ďalej od obytnej časti, nebudete mať ani hluk ani smrad, ten je výsledkom skôr zlej hygieny a zvýšenej vlhkosti vo výbehu.

Do voliéry zabudujte tiež domček na nocovanie sliepok a znáškové hniezda, kde budú vaše sliepočky klásť každý deň vajíčka. Ideálne je, keď si vajíčka viete zobrať bez toho, aby ste museli vstupovať do kurína, veď viete do čoho. Rovnako tak čistiť domček by sa mal dať zvonka. Ako podstieľku namiesto slamy použite radšej hobliny, predávajú sa zlisované, nie je to veľký balík a vydrží dlho. Po použití ich zakomponujte do kompostu, lepšie vám porastie zelenina.

Keď už máte poriešené výstupy, treba vyriešiť aj vstupy. Sliepka potrebuje každý deň čerstvú vodu, kým spravíte nejaký napájací systém, kľudne vám poslúži kúpená plastová klobúková napájačka o objeme niekoľko litrov, v núdzi s ňou vydrží desať sliepok aj dva či tri dni. Kŕmiť zo starého hrnca môžete, ak príjmete straty do 30 percent. Sliepka je vyberavá, čo keby pod vrstvou chutného krmiva bolo niečo ešte chutnejšie? Granulované krmivo pre nosnice alebo pri akceptácii nižšej znášky aj samotná pšenica sa lepšie skrmuje z plastového krmítka, menej krmiva skončí na zemi.

Vstávať so sliepkami nemusíte

V zime či daždi sa nechce ani mne, zato uprostred leta je nádherné vstať o piatej ráno a zažiť, keď sa všetko prebúdza. No aby som mohol, no nemusel, mám na kuríne kúpené automatické otváranie a zatváranie. Zvolil som si otváranie aj zatváranie na nastavený čas, ktorý tak raz za mesiac upravím podľa aktuálnej viditeľnosti ráno a večer. Ráno môžem spať, raňajkovať či cestovať do práce, mechanizmus bezpečne otvorí sliepkam dvierka z domčeka do voliéry, kde ich čaká krmivo aj voda. A večer môžem byť zase mimo záhrady, po zotmení, kedy sliepky už sú dnu, sa dvierka automaticky zatvoria. Sliepkam nie je zima a nemusia sa báť útokov divej zveri.

Ide to aj bez kohúta

Kikiríkanie o štvrtej ráno v lete nie je zvuk, ktorý by ste chceli počúvať každý deň. A ani susedia. A ani nemusíte. Ak neplánujete sami chovať kuriatka od vajíčka, kohúta vám netreba. Dokonca neoplodnené vajíčka vydržia o pár dní viac. A poriadok v kŕdli si zaistia sliepky aj samé. Ak nie je kohút, dominantná sliepka preberie jeho „právomoci“ a udrží hierarchiu aj poriadok. A potichšie, ako kohút.

Kurín pre päť či desať (v prípade väčšej rodiny či väčšej spotreby vajec) nemusí byť veľký ani drahý a zvládne ho postaviť aj zručný domáci majster. Základným materiálom je drevo, preglejka, plech na strechu a chovateľské pletivo na ochranu pred predátormi. A potom už vám stačí polhodinky denne k tomu, aby ste mali vlastné vajíčka a nemali pochybnosti, čo to vlastne jete.

Pre jednu nosnicu potrebujete zhruba 120 až 150 gramov pšenice či iného výživného krmiva denne. Ďalej skonzumujú pokosenú trávu, šupky zo zeleniny, prerastené uhorky aj inú zeleninu, no vždy zdravú, bez plesní a hniloby. Vhodné je dopĺňať im bielkoviny a vitamíny aj vápnik. Ako začiatočník to všetko môžete mať v hotovej kŕmnej zmesi.

Keď začnete nad „problémom“ premýšľať inak, opustíte staré zažité zvyklosti, často prídete na nové ale dobré riešenia.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.