Boj s kilogramami: Nemusíme pribrať ani počas Vianoc

Blížiace sa Vianoce znamenajú pre mnohých z nás tiež hrozbu v podobe pribúdajúcich kilogramov. Ako si užiť sviatky, môcť ochutnať pochúťky, na ktoré sme sa celý rok tešili a pritom nepribrať? Hoci sa to na prvý pohľad zdá ako neriešiteľný problém, nejaká cesta, ako všetko zvládnuť so cťou, sa predsa len nájde.

 

 


Vianočný stres nás pripúta k chladničke

Práve nadchádzajúce sviatky môžu pre našu hmotnosť a zdravie znamenať nebezpečenstvo. Ono sa povie, priberiem jeden, dva kilogramy a bude všetko v poriadku. Lenže jeden či dva kilogramy rok čo rok, to už je za päť rokov desať kilogramov a naša postava razom vyzerá úplne inak. Tiež náš organizmus sa snaží vytvárať tukové zásoby, aby úspešne prežil nastávajúcu zimu. Ako s tým bojovať, keď sme leniví a jesenné a zimné depresie riešime jednoducho, a síce ďalšou dávkou sacharidov v podobe čokolád a iných maškŕt? Aj stres predvianočného obdobia, kedy sa všetci snažia dohnať, čo za celý rok zameškali, veľmi nepridá nášmu predsavzatia žiť zdravo. Zase ako už toľkokrát končíme u chladničky, ktorú vyjedáme, aby sme získali duševnú pohodu. Ako predchádzať vianočnému stresu, aby sme nedopadli ako tučkovia?

sviatky

Maškrťte zdravo

Ak sa budete riadiť niektorými preventívnymi opatreniami, ste na dobrej ceste, ako sa dobrať úspechu. Obmedzujte tuky v jedle. Keď začnete s novým režimom obmedzujúcim tuky v potrave ešte pred Vianocami, budete mať reálnu šancu, že si ho udržíte aj počas nich. Najhoršie je nechávať všetko na obdobie až po Vianociach, na Nový rok. Krásne predsavzatia zvyčajne mávajú krátke trvanie. Tie, ktoré sa pregúlia už zo starého roku, majú väčšiu nádej na životnosť. Ak máte chuť maškrtiť, miesto čokolády a kalorických cukroviniek siahnite po sušenom ovocí alebo orieškoch. Aj zo sušeného ovocia sa dajú vykúzliť dobré zákusky, ktoré náš metabolizmus zďaleka toľko nezaťažia. Nezabudnite, že skonzumovať na Štedrý deň kilo vyprážaného kapra s mastným majonézovým šalátom nie je vaša povinnosť. Je to hlúposť. Jedzte striedmo a pamätajte, že si pokojne môžete dopriať varenú variantu ryby so zemiakmi, alebo keď už šalát, potom miesto tučnej majonézy zvoliť jogurt. Dokonca aj maškrtenie pri televízii môže vyzerať zdravo. Miesto vyprážaných zemiakových lupienkov si vyberte napríklad banánové chipsy.

Na silvestrovských chlebíčkoch potom vynechajte šaláty. Kombinácia zeleniny, syrov a diétnej šunky môže byť rovnako chutná, ide len o to, vedieť všetko chutne upraviť a naservírovať.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.