web analytics
máj 032013
 
vlaňajšia úroda

Ešte je len koniec apríla, no slnko už hreje ako v lete. Aj moje balkónové paradajky sa akosi poponáhľali. Už v marci mali za oknom v spálni prvé kvietky. Keď sa však objavil prvý plôdik, malá paradajočka, padlo rozhodnutie. Či budú zamrznutí tento rok alebo nebudú., všetky paradajky pôjdu na balkón. A hneď!

Balkónové paradajky som pestovala aj vlani a celkom sa mi darilo. Aj keď som mala dosť veľké črepníky, boli už staré, ošúchané, ale hlavne boli okrúhle. Kvôli úspore miesta som sa tento rok rozhodla pre nové. Hranaté. A väčšie.

U nás v obchode však mali len akési obaly na kvetináče. No boli štvorcové, tak som ich kúpila. Keďže na spodnej strane boli naznačené otvory, stačilo vziať ostrý nôž a z pôvodného obalu vznikol klasický kvetináč. Hrany má cca 25X25 centimetrov. No zasadiť doňho viac ako jednu paradajku by asi nebol dobrý nápad.

Reďkovka ako ideálny sused rajčiakov

paradajky olemované reďkovkou

nové črepníky s paradajkami a reďkovkou

„Čo však s toľkým nevyužitým priestorom? Nedalo by sa tam niečo vysadiť? „, premýšľala som. A veruže dalo. Reďkovku. Reďkovka je nenáročná. Nepotrebuje veľa priestoru a rýchlo rastie. Dokonca sa podľa lunárneho kalendára s paradajkami aj veľmi dobre znáša. Kúpila som teda semienka zaujímavej odrody s fialovými buľvičkami a vysiala som ich po obvode kvetináča. Pekne ručne. Jednu vedľa druhej. Vo vzdialenosti asi tri centimetre. To aby som ich už nemusela jednotiť. Semienka som zasypala zeminou, poliala a čakala.

Týždeň sa nič nedialo. A bola by som na ne hádam aj zabudla. Len raz ráno pri polievaní som ich zbadala. Po okrajoch kvetináčov tvorili akýsi zelený lem. To je ale vec. Tak okrem úžitku budem mať ešte aj parádu. Super!

A čo presadené balkónové paradajky?

malý plôdik balkónovej paradajky

malý plôdik balkónovej paradajky

V priebehu týždňa vonku na balkóne im stonky zhrubli na dvojnásobok. Listy získali úžasnú tmavozelenú farbu a každá už má niekoľko kvetných púčikov. Zatiaľ sú všetky v poriadku. Ani horúce slnko im nevadí. Ak by však mali prísť ľadoví muži, paradajky na balkóne ochránim pomocou bielej netkanej textílie. Osvedčila sa mi už veľakrát, tak verím, že ani tentoraz nesklame. No ak mrznúť v máji nebude, na prvú úrodu balkónových paradajok sa môžeme tešiť už oveľa skôr ako vlani.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 350 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

  Jeden komentár na “Balkónové paradajky hurá na balkón”

  1. Opera 26.0.1656.60 Opera 26.0.1656.60 Windows 8.1 x64 Edition Windows 8.1 x64 Edition

    Moje skúsenosti: http://v-hano.webnode.sk/news/balkonove-paradajky/

 Zanechať komentár

Môžete používať tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.