Stolček na presádzanie z palety

Každá práca ide lepšie, keď máte pre ňu to správne vybavenie. Odkedy máme novú záhradu, Olinka si zvykla všetko presádzanie robiť práve tu. Nie len, že tu má všetko náradie, substráty, aj prípravky, je tu aj priestor na zrecyklovanie použitej zeminy či zvyškov rastlín. Kvety či zelenina, o všetko sa staral práve na záhrade. Jediné, čo jej chýbalo, bol vhodný stolík. Rôzne provizória sú náročné na chrbát. Tak som taký stolík vyrobil.Taký stolček je v podstate jednoduchý. Niekoľko dosák spojených k sebe ako pracovná plocha, ku spodku prichytené nohy. Skôr, než som sa dostal k zhotoveniu pracovnej dosky, dostala sa mi do ruky polovičná paleta. Jednorazová, určená na vyhodenie. Tak som ju „vyhodil“ mojím smerom 😉 Väčšina paliet má riedke laťovanie, táto mala plne pokrytú celú vrchnú plochu. Hotový stolík, len mu prirobiť nohy.

Pre lepšiu pevnosť som si vymyslel nohy do X. U futbalistov bežné, u žien nepekné, u stolčeka praktické. Dokonca aj smrekové latky potrebného rozmeru som mal ako zvyšky, ktoré mi ostali po predchádzajúcich prácach s drevom v dome na záhrade. Na ich spevnenie som si kúpil metrovú závitovú tyč M12 so samoistnými maticami a širokými podložkami.

stolík z palety

Priamo k palete sa nohy nedali bezpečne pripevniť, tak som použil dve priečky. Tu som musel improvizovať, pretože som nemal dva rovnaké hranoly, tak má stolček jeden hranol a jednu dosku 😉 K nim sú pripevnené nohy zo smrekových latiek 60×25 mm štyrmi vrutmi do dreva. Najskôr som si musel odmerať potrebnú dĺžku aj uhol zrezania krajov latiek podľa palety položenej na pracovnom stolčeku, aby bola v optimálnej pracovnej výške budúceho stolíka.

Celkom zaujímavé bolo ustaviť nohy tak, aby hotový stolík stál s pracovnou doskou vo vodorovnej polohe. Tak som si najskôr vyvážil pracovný stolík, naň položil paletu s držiakmi nôh a s pomocou niekoľkých vodováh a stolárskych zvierok som sa hral s latkami na nohy tak dlho, až som bol s ich polohou spokojný.

nastavenie nôh stolíka

Nohy k stolíku fixujú vruty, ale stabilitu im dodáva stredná výstuha zo závitovej tyče.

stolček na presádzanie

Hotový stolček je treba samozrejme prebrúsiť a natrieť, aby bol odolný voči vlhkosti, plesniam aj škodcom v dreve. Pretože stolček bol primárne určený na presádzanie kvetín a rastlín v truhlíkoch, nie je núdza o rozsypanú zem alebo rozliatu vodu. Preto som povrchovú úpravu urobil olejom na drevo, celkom tri vrstvy. Olej sa vsiakne do dreva a chráni ho pred poškodením. Stolík tak bude mať dlhšiu životnosť.

Pretože je použitá polovičná paleta a smrekové drevo, tak hotový stolík nie je ťažký a unesie ho aj žena, keď ho potrebuje premiestniť na vhodnejšie miesto. Samozrejme, že keď už máme v záhrade k dispozícii takýto stolík, využívame ho aj pri iných príležitostiach. Jeho výroba je rýchla a lacná a aj nás teší, keď máme v záhrade niečo pekné a užitočné, čo sme si vyrobili vlastnými rukami.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.