Jalový výkon

Tento termín poznajú zrejme technici, ktorí majú do činenia s motormi. No celkom presne sa hodí do dnešnej doby pri popise činnosti mnohých bežných ľudí. Dal by sa aj nahradiť sloganom „vykonávať činnosť namiesto dosahovania výsledkov“. Hoci sa toto používa najskôr pri opise úradníckej práce, platí to bezo zvyšku často na mnoho najmä mestských ľudí. Neefektívnosť je ich druhým menom.
 


Ľudské telo je stavané na pohyb. Nemôže celé dni len tak polihávať na gauči a nič nerobiť. A hoci by mozog pracoval na plné obrátky, ak telo hlivie, skôr či neskôr zle dopadne aj mozog. Staršie ročníky si iste spomenú na známe heslo „V zdravom tele zdravý duch“, najčastejšie sme ho slýchavali na hodinách telesnej výchovy. A ako sa ukázalo neskôr, je to všetko naopak a ani naši učitelia telocvikári nepatrili práve k výkvetu inteligencie na škole. Nemôžeme sa im čudovať. Systém vzdelávania ani vtedy ani teraz nereflektuje objektívne najlepšie myšlienky a ciele, ale ciele vládnucej skupiny.

Ale nie o tom som chcel. Tento článok je o potrebe pohybu pre ľudské telo a jeho zdravie. A keď sa dnes povie „pohyb“, mnoho ľudí počuje „šport“. Nemôžme to zazlievať väčšine zo stredu Gaussovej krivky, dnes je taká doba médií, že sa často pod ich vplyvom zamieňa prostriedok a cieľ. Je to presne ako v zeleninovej záhrade. Rýľovanie a okopávanie vs. burina a vlaha. Čo už, myslenie bolí.

Rovnako ako svaly, ktoré sa nepoužívajú a potom od nich niečo chceme, napríklad presťahovať gauč bližšie k televízoru. Telo skutočne potrebuje pohyb, čo ale neznamená, že potrebuje šport. A už vôbec nie platené fitness centrum.

Keď sa stane samoúčelný, jalový, pohyb cieľom, ako na obrázku obdivovať svoje cvičiace telo v zrkadle, ľahko sa ten pre telo užitočný pohyb stane pre telo likvidačný. Ľahko skĺznete do polohy kedy určité svalové partie prepínate v snahe získania oceľových bicepsov či pekáča buchiet na bruchu a iné časti tela strádajú. Skutočne zdravý pohyb je primeraný a rovnomerný, aby ani jedna časť tela nebola preťažovaná, ale ani zanedbávaná.

Môžete namietať, že dobrý kondičný tréner na to dá pozor. Ale jeho cieľom nie sú vaše svaly ani vaše zdravé telo, len vaše peniaze. Vaše cvičenie je len prostriedkom k jeho zbohatnutiu. Ale čo je vaším cieľom?

Robotníka fyzicky pracujúceho celý deň v továrni nikto nebude presviedčať, aby šiel dvíhať činky do posilky alebo chodil pešo na ôsme poschodie, keď sa vracia zo šichty. V dňoch oddychu by iste aj jemu možno prospela krátka prechádzka v prírode, kde si chrbát i ruky oddýchnu a nohy sa trochu prejdú po celodennom státí za sústruhom. Prechádzka by iste prospela aj predavačke. A čo ľudia z kancelárií? Potrebujú fitko?

Jalový výkon pri dvíhaní oceľových činiek alebo trápenia špeciálnych strojov stojí energiu. Nebolo by lepšie dobre sa pozrieť na to, čo naozaj jeme a koľko toho zjeme a upraviť svoje správanie za stolom? Príde vám normálne napchať sa hlúposťami a potom spaľovať prebytočné kalórie hlúpym cvičením? Chudne sa zmenou stravovacích návykov, športovaním sa získava kondícia. To sú dva rôzne ciele a vedú k nim dve rôzne cesty.

Keď už máte tú potrebu po práci vyvíjať nejakú telesnú aktivitu, nebolo by užitočnejšie namiesto bezduchého akožeŠportovania robiť niečo, čo bude užitočné nie len vám, ale aj vašej rodine a bude mať dlhodobý prínos?

Každý šport stojí peniaze. Môže priniesť radosť, vyplavovať endorfíny a ak si dávate pozor, neprivodí úrazy. Ale nič hmatateľné a pozitívne neprinesie, nie každý sa stane špičkovým tenistom, futbalistom, lyžiarom. A okrem toho, títo ľudia rozhodne športom neprispievajú ku svojmu zdraviu. Vrcholový šport vždy vedie k úrazom a zdravotným problémom vo vyššom veku, ani zarobené peniaze zdravie nevrátia.

Keď už chcete posiľovať rotátory chrbtice, koste, ak svaly horných končatín, hrabte seno. Alebo robte akúkoľvek inú prácu v záhrade pri pestovaní chutných plodín pre svoju rodinu alebo pri zveľaďovaní plotov, pozemkov či priľahlej chalupy. Iste vás aj táto aktivita bude stáť peniaze a miniete na ňu kopu času. A celkom určite sa aj zapotíte. No nie vo vydýchanej či klimatizovanej telocvični, ale na čerstvom vzduchu. A peniaze vložené do pôdy a domu zostanú v rodine. Ak sa niekedy dostanete do finančnej tiesne, viete predať minulé roky strávené vo fitnescentre? Viete predať svoj zabitý čas? A čo tak kus poľa alebo vajíčka zo svojho rodiaceho sa gazdovstva, či paradajky, napríklad susedom v bytovke alebo lufťákom, čo si na dedine kúpili pozemok vedľa a v stodole zriadili fitko. Olizovaním železných posilovacích strojov sa ešte nikto nezasýtil.

Pozemok nemusí byť veľký a nemusí byť drahý, stačí len správne hľadať a zabudnúť na lokality s bazénmi. A zaujímavé miesta nájdete aj v rámci svojho okresu. A niekedy sa dá pozemok vhodný na rekreačné záhradkárčenie aj prenajať. Samozrejme, že tu nemôžete investovať stovky eur do ovocných stromov a tisícky do domu, ale aj tak si viete zabezpečiť dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, ktorý vám okrem potu a dobrého pocitu dá aj niečo dobré pod zub.

Naše telo bez pohybu nevie existovať. Ak je vaším cieľom pohyb, kľudne športujte. Ale ak je vaším cieľom zdravé telo, využívajte pohyb na to, aby ste boli sami sebe užitoční.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.