V malej záhradke vyvýšený záhon, na farme nemecká kopa

umelý pahorok v záhrade

V súvislosti s efektívnym pestovaním zeleniny sa často spomínajú vyvýšené záhony. Pre mnohých záhradkárov sú to len estetické doplnky, ale v princípe sú to veľmi účinné formy produkcie potravín. Ale tiež sú náročné na vstupné investície, ak ich chcete využívať vo veľkom. Vedeli ste, že vyvýšené záhony sa vyvinuli z menej náročnej podoby takzvaných nemeckých kôp?
 



Akejkoľvek zmene v spôsobe pestovania sa väčšina záhradkárov bráni až dovtedy, dokiaľ im zdravie a boľavý chrbát nenaordinuje zmenu. Je to škoda, pretože výhody pestovania zeleniny týmto spôsobom môžete využívať oveľa dlhšie.

Podľa toho, koľko síl, času a prostriedkov máte k dispozícii si môžte prácu a pobyt v záhrade uľahčiť buď malým alebo aj poriadne veľkým vyvýšeným záhonom. Ich spoločným znakom je pevná obruba, rám z rôznych materiálov, ktorý mu dáva tvar a drží objem zeminy.

Papriky a paradajky na vyvýšenom záhone rastú samé

Obľúbeným materiálom je drevo, vnútro záhona je vhodné izolovať nopovou fóliou, záhon tak dlhšie vydrží. Životnosť takéhoto záhona je podľa použitého dreva sedem až dvadsať rokov.

Oveľa dlhšiu životnosť majú vyvýšené záhony z betónu alebo kameňa, obľúbené tehly môžu časom podľahnúť mrazu, pretože tehla je schopná nasať vodu. Často sa takéto záhony budujú na pevnom nepriepustnom podklade, čo je veľká chyba. Vyvýšený záhon by mal mať kontakt s pôdou. Korene mnohých rastlín môžu mať dĺžku väčšiu, ako dva metre, zbytočne by sme sa pripravovali o zdravú a bohatú úrodu a rastliny o vlahu.

Častokrát sú vyvýšené záhony len módnou ozdobou moderných záhrad. Je to škoda nevyužiť ich potenciál a mať ich len ako drahú okrasu.

Jednoduchšou alternatívou, ako sme už spomínali, sú nemecké kopy. Majú rovnakú skladbu vrstiev, majú rovnaký účinok na pestovanie zeleniny, ale sú jednoduchšie na vybudovanie, žiaľ aj menej efektné. Na druhú stranu ich rýchle vybudovanie ich predurčuje na väčšie pozemky a môžeme ich vybudovať aj niekoľko desiatok metrov dlhé.

Ale môžete si ich spraviť aj malé, ktoré výborne využijú voľné miesto na pozemku.

Základným princípom nemeckej kopy aj vyvýšeného záhona je využitie rôznych druhov rastlinných materiálov k postupnému rozkladu a uvolňovaniu jednak živín a jednak tepla do celkového objemu substrátu, čo má za následok lepší rast zeleniny, ako na bežnom plochom záhone. Ideálne je zapustiť takýto záhon do pôdy a získaný materiál zabudovať v rôznych vrstvách vyvýšeného záhona.

Skladba vyvýšeného záhona

V podstate sa dá povedať, že do vyvýšeného záhona/nemeckej kopy môžete upratať všetok bordel z pozemku. Pravda, pokiaľ si pod tým nepredstavujete kusy betónu, staré hrnce či plastové fľaše 😉 Lebo aj také sme už videli…

Súvisiace:  Starostlivosť o záhradku podľa fázy Mesiaca

nemecká kopa

Ale ak máte pozemok fakt veľký a fakt zarastený náletovými drevinami, tak namiesto spálenia toho, čo ste popílili, to všetko zabudujte do dlhého záhona a využijte na pestovanie zeleniny v kvalitnom a stále prihnojovanom substráte.

Okrem zloženia je kľúčová aj orientácia záhonov. Správne je v smere sever-juh. Od rána sa slnko opiera do jedného boku, na poludnie v lete praží na malú plochu a podvečer je opäť do súmraku zohrievaný druhý bok. Získate tak najmenej jeden mesiac navyše v sezóne pestovania zeleniny. Ak záhon neprekročí šírku poldruha metra, tak z oboch strán dočiahnete za stred záhona a nemusíte naň stúpať. Tým nedlávite dážďovkami skyprenú pôdu. A keď je vrch zamulčovaný slamou či senom, tak je nielen prihnojovaný, ale aj chránený pred vyparovaním vody (ktorú vo vnútri zadržujú tlejúce drevené kmene), ale aj pred svetlom, takže neklíčia buriny.

Výsledkom je ľahšie pestovanie, nebolí vás chrbát, lebo sa nemusíte toľko zohýnať a pestujete ľahšie a dopestujete v rovnakom čase viac. Navyše ušetríte aj vodu, čo je čoraz výraznejší problém.

Tvar, veľkosť a materiál na tento druh záhonu si môžete zvoliť podľa svojich možností, naše články vám môžu byť inšpiráciou na ich budovanie a príspevkom k vašej potravinovej bezpečnosti.

Podobné články:

Bolí vás chrbát? Vymeňte matrac!
Vedeli ste, že až 80 % dospelých ľudí niekedy trpí...
Čítať ďalej
Sťahovanie záhrady je takmer dokončené
Tento rok bol pre nás osobitne významný, čo sa záhrady...
Čítať ďalej
Ale iba včely a covid budeme vyzdvihovať
Pomaly ide jar a záhradkári sa tešia na zelené záhony...
Čítať ďalej
postrekovač
Nová tyč na takmer nový postrekovač
Nie, že by som si chcela urobiť radosť, že som...
Čítať ďalej
váženie
Ako postupne schudnúť?
Potrebovali by ste trochu schudnúť a nedarí sa vám? Netreba...
Čítať ďalej
Ako poznať skutočne kvalitnú kávu?
Myslíte si, že keď siahnete po drahej zrnkovej káve, je...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.