Kolmé stĺpy pre ploty sú dôležité

Pekná záhrada si zaslúži pekný plot a ten je vtedy pekný, keď stĺpy preň sú pekné zvislé, kolmé na zem. A pri zváranom pletive je to aj dôležitý technický aspekt. Aby sa pletivo dobre pripevňovalo k univerzálnym stĺpikom pomocou spôn. Ploty staviame na dlhú dobu a ja si neviem predstaviť, že by som prišiel do záhrady a vždy sa pozeral na to, ako som vtedy tie stĺpy osadil len tak a teraz ich mám krivé. Navždy. Naučil som sa používať šikovný prípravok, bez ktorého už nemontujem ani jeden stĺp, ani jeden hranol, nič čo si vyžaduje presnosť a kolmosť.Samozrejme, že riešením je používať vodováhu. Mám ich niekoľko. Od dvojmetrovej cez poldruhametrovú, metrovú a polmetrovú. Používam ich podľa toho, čo práve robím. Či terénne úpravy na záhrade, montujem čatorne na strechu alebo skladám drevený regál. A vodováhu potrebujem aj pri osádzaní zemných skrutiek, aby boli kolmé a mohol som do nich vložiť oceľový stĺp tiež kolmo. Lebo ak stĺpy betónujete, môžete stĺpy aj po zaliatí betónom ešte rovnať. Priložíte vodováhu k stĺpu z dvoch strán a overíte si kolmosť, prípadne ich vyrovnáte (a zaistíte proti pohybu). No ak dáte zemnú skrutku do zeme krivo, veľa miesta na vyrovnanie stĺpa nemáte.

No a krútiť zemnou skrutkou, každých desať sekúnd prestať a overiť tyčovou vodováhou, či ide kolmo do zeme, to nie je žiadna výhra. Podobne kontrola kolmosti stĺpa pri jeho centrovaní tromi skutkami na zemnom vrute dosť zdržuje od roboty. Preto som si kúpil špeciálnu stĺpovú vodováhu a bez nej už nerobím žiadny plot, ale ani regál a dokonca aj vinohrad som staval podľa nej. Jednoducho stĺpovú vodováhu pripevním na vrut alebo stĺp a stále mám na očiach jeho polohu.

zemný vrut s vodováhou

Práca ide od ruky. Bez prestávky zakrúcam zemnú skrutku do zeme a stále môžem kontrolovať kolmosť. Prípadne upraviť smer vrutu pritlačením na tyč pri zavŕtavaní na jednej strane. Keď je vrut takmer v zemi, samozrejme že vodováhu zoberiem dole.

vodováha na stĺpe

Aj osádzanie stĺpa je s touto vodováhou jednoduché a pohodlné. Hlavne to nezdržiava, meranie prebieha neustále a nepotrebujete na to pomocníka s tyčovou vodováhou v ruke. A keď už som túto vodováhu kúpil, používam ju naozaj všade, kde mi záleží na tom, aby bol stĺp kolmo, hranol vodorovne. Pomocou troch libiel viem ustrážiť odchýlky naozaj v každom smere a moje konštrukcie v záhrade určite vyzerajú lepšie.Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.