Stĺpy pre plot aj vinohrad rýchlejšie a ľahšie

Niektoré práce v záhradách vykonávame pravidelne a často a niektoré len raz za čas, možno raz za život. K takým patrí napríklad stavba plota okolo záhrady alebo budovanie vinohradu. Ani jedno z toho sa nezaobíde bez stĺpov a ich osadenia do zeme. Je to náročná práca, vyžaduje si veľa času aj veľa námahy. Alebo aj nie, ak sledujete nové trendy a nebojíte sa okrem svalov zapojiť aj mozog.



Nepatríme k tým záhradkárom, ktorí okrem svojho políčka nič iné nevidia ani nemajú na nič čas. Nezabudli sme sa v minulom storočí. Radi si pozrieme televízny magazín pre záhradkárov, prelistujeme rovnako zameraný časopis aj sledujeme internetové stránky a v nich ponúkané videá s našou obľúbenou témou. Samozrejme že neaplikujeme všetko, čo sa kde píše, ale zvažujeme, čo z inšpirácií sa nám hodí, páči a čo by sme si radi vyskúšali aj v našej záhrade. Človek s otvorenou hlavou tak môže urobiť veci rýchlejšie, ľahšie, jednoduchšie a paradoxne vďaka tomu, že sleduje svet okolo seba, ušetrí veľa času práve na hľadanie nových podnetov.

Keď sme kupovali novú záhradu, videli sme, že musíme vyriešiť aj otázku jej ochrany. Z troch strán starý plot, ktorý možno ešte chvíľu vydrží, ale na jednom konci železná ohrada, ktorú si bývalý majiteľ o pár týždňov odvezie. A buď nám srnčia zver obžerie naše nové ovocné stromky, alebo ich nezasadíme? Ani jedna z možností neprichádzala do úvahy, rozhodli sme sa, že postavíme ten krátky plot.

Kopať ručne jamy alebo sa trápiť s ručným vrtákom do zeme, vláčiť ťažké betónové stĺpiky alebo radšej železné stĺpy? A potom betónovať v kopci. Kým tam vyvezieme štrk, cement, vodu hoci aj Motúčkom… Robiť to skoro na jar, prakticky v zime, aby betón dostatočne vyzrel a dal sa natiahnuť drôt a naň zavesiť pletivo skôr, než ohrada zmizne. No povedzte, kto by sa na takúto prácu tešil? Hoci sa jednalo len o 25 metrov dlhý plot.

Ale ja som sa tešil, ako si postavím svoj nový plot v novej záhrade. Zorganizovali sme síce menšiu rodinnú akciu, ale mali sme na pláne viacej aktivít. A v rámci tejto soboty sme traja ľudia za tri hodiny ten plot skutočne postavili. Ráno tam nebolo nič, popoludní sme mali stĺpy vrátane rohových opôr v zemi a na stĺpoch natiahnuté a viac menej našponované pletivo. A o pol roka neskôr som úplne sám za jeden deň osadil dvanásť stĺpov v našom novom vinohrade.

Súvisiace:  Jahody nemusia ležať v blate

Pýtate sa, ako je to možné? A či vôbec je to možné? Samozrejme, že je. Len musíte robiť veci inak.

Namiesto kopania či vŕtania jamy, miešania betónu a čakania na jeho vytvrdnutie alebo udusávania stĺpov v zemi palicou som zakrútil do zeme zemnú skrutku a do nej vložil oceľový stĺp.

vrut zemný

Zemná skrutka lebo aj zemný vrut je z hrubej pozinkovanej ocele. Do zeme sa zakrúti za pomoci oceľovej tyče v otvoroch v jej vrchnej časti alebo pomocou nástavca, keď sa do tých otvorov vloží malý kolík, napríklad skrutka M16x80. Vruty sa vyrábajú v rôznych priemeroch aj rôznych dĺžkach. Najčastejšie je to vnútorný priemer 60 mm a dĺžka 550 alebo 650 mm. Na obrázku je skrutka o priemere vnútra 68 mm a dĺžke 800 mm.

To modré je stĺpová vodováha. S jej pomocou sa veľmi ľahko a presne osádzajú stĺpy nie len na plot, ale aj na regál a samozrejme aj zemné skrutky.

zemná skrutka

Aj zatočenie skrutky do zeme si vyžaduje istú silu, najmä do tvrdej a suchej zeme. Ale je to len jeden úkon namiesto kopania, betónovania… Občas pomôže na miesto, kde má byť vrut zavŕtaný, vyliať za konvu vody.

Po prvých pár centimetroch sa dostane závit spodnej časti zemnej skrutky do pôdy a potom už sa vťahuje do zeme sám. Aby som sa nemusel veľmi zohýnať až k zemi, kúpil som si za pár eur nástavec. Mám s priemerom 60 mm a môžem s ním zakrúcať aj väčšie skrutky. Naopak by to nešlo.

vrut s nástavcom

Keď je vrut v zemi, je čas osadiť stĺp. Pre ich nákupom som sa samozrejme zaujímal, ako veľmi vojde stĺpik do zemnej skrutky, nech kúpim správnu dĺžku. Záleží od priemeru aj dĺžky zemnej skrutky a priemeru stĺpa. Ja som zvolil aj na plot aj na vinohrad hrubostenné stĺpy o priemere 48 mm.

Stĺp sa najskôr pomocou troch skrutiek M8 vo vrute vycentruje a postaví do kolmej polohy. Opäť pomocou plastovej vodováhy na vrchu stĺpa. Keď je vrut celý v zemi, je treba si na vidlicový kľúč urobiť trochu miesta. Pomáham si malou záhradníckou lopatkou, odhrabem zeminu, aby som mohol nasadiť kľúč na hlavy skrutiek.

vrut a stĺp

Tieto tri pozinkované skrutky by ale stĺp nemuseli dlho v zemnej skrutke udržať. Predsa len budú časom korodovať, závit sa môže uvolniť… Správne. Skrutky slúžia len na vyrovnanie stĺpa. Jeho fixáciu zaistí štrk.

Súvisiace:  Balkónové paradajky III.

vrut a štrk

Ale nie hocijaký štrk, lež ostrohranný, drvené kamenivo. Práve tie ostré hrany sa zarežú aj do oceľového stĺpa aj do oceľovej skrutky a tým zabránia ich vzájomnému uvoľneniu. Neveríte? Ani aj som neveril, hoci som videl na internete video. A tak som si to vyskúšal. Jednu zemnú skrutku som totiž zatočil do zeme trochu bokom. Už som v nej mal stĺp, aj za lopatku štrku. Tak si hovorím, že v najhoršom prípade prevŕtam stĺp a do neho vložím tú poldruhametrovú tyč, čo používam do nástavca. Nebolo treba, ale aj napriek tomu, že som nasypal len trocha štrku do vrutu, mal som čo robiť, aby som po uvoľnení skrutiek M8 ten stĺpik z vrutu dostal von. Ešte šťastie, že nebol celý zasypaný tým jemným štrkom.

Dodávatelia zemných skrutiek odporúčajú pre zasypávanie stĺpov v skrutkách ostrohranný štrk o zrnitosti 2-5 mm. Lenže skúste taký štrk zohnať. V pieskovniach takmer nemožné, v predajniach so zemnými skrutkami na Slovensku sa jedná o malý zázrak a keď poviete v štrkovni, že potrebujete päť kilo…

Táto frakcia 2-5 sa používa pre kombináciu stĺpa 48 mm a zemnej skrutky 60 mm. Keď sa mi moje päťkilové balenie, s vypätím síl zohnané na internete za desať eur (?, nepamätám si presne), začalo míňať, vymyslel som si inú fintu. Namiesto úzkych 60 mm zemných skrutiek som si objednal 68 mm zemné vruty a v blízkej štrkovni za jedno euro kúpil sto kilo štrku. Polovicu frakcie 0-4 a polovicu 4-8. Tá 4-8 je akurát pre moje vruty 68 mm a stĺpy 48 mm. A stĺp sa ešte nikomu nepodarilo zo zeme vytiahnuť.

plot

Bojíte sa, že do zemnej skrutky natečie voda? Na spodku, pri špici závitu, je diera, ktorou môže vytiecť von.

Pre vinohrad som použil klasické hladké valcové stĺpy, pre plot som zvolil stĺpiky tvaru D. Na ne sme pomocou C-spon navesili zvárané pletivo. Ako vravím, za tri hodiny bol 25 m dlhý plot hotový. Ani svokor tomu nechcel veriť 😉

plot

Možno že takto postavené stĺpy aj plot nemá životnosť sto rokov. Ale to od neho nikto ani neočakáva. Úplne mi stačí, keď vydrží tridsať. Pretože to už ho asi nebudem potrebovať a ktovie, aké plány so záhradou budú mať moji nasledovníci.

Veľa ľudí mi hovorí, že mať veľkú záhradu je drina. Ale keď na prepravu ťažkých vecí namiesto obyčajného fúrika používate Motúčko, namiesto obyčajného krovinorezu ten s podvozkom, namiesto rýľovania mulčujete a namiesto driny s kopaním jám a osádzaním stĺpov využijete zemné skrutky, tak potom ani veľká záhrada nie je drina. Mať veľkú záhradu je potom veľká radosť.

Súvisiace:  Ako Nova objavila nový Ariel

plotshop-pletivo-728x90.jpg

Podobné články:

Profesionálna čistota
Práca na udržiavaní čistoty je nikdy nekončiaca činnosť, či už...
Čítať ďalej
zelenina
Bujón – nenahraditeľný pomocník v kuchyni. Naozaj?
Polievky sú obľúbené vo väčšine domácností. Ale nie vždy sa...
Čítať ďalej
Ako si poradiť s chorobou kráľov?
V minulosti táto choroba údajne postihovala hlavne tých, čo sa...
Čítať ďalej
Uvarili sme lečo na zimu
Vždy sa v lete tešíme, keď dozrievajú papriky aj paradajky....
Čítať ďalej
Ktorú záhradkársku výstavu navštíviť?
Veľa zaujímavostí a občas aj noviniek sa záhradkár dozvie z...
Čítať ďalej
Drvič záhradného odpadu nám ušetrí kopu peňazí
V jednej internetovej diskusii som sa dozvedel, že v dnešnej...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.