Kosačka na benzín alebo s akumulátorom?

Blíži sa sezóna kosenia trávy v záhradách. Pokiaľ nekosíte veľké lúky na seno pre hospodárske zvieratá, máte na výber rôzne typy kosačiek a krovinorezov a okrem iného sú rozdiely aj v druhu pohonnej energie. Pokiaľ vynecháme z uvažovania elektrické kosačky, aby sme nemuseli ťahať za sebou predlžovačku a pri kosení dávať pozor, aby sme ju nepresekli, tak je voľba benzín alebo akumulátor. Čomu dať prednosť?


Vždy záleží rozhodnutie od uhla pohľadu, z ktorého sa na „problém“ pozeráte. Zaslepený ideologický ekológ zvolá „Jednoznačne elektrina!“ a je mu jedno, či z Mochoviec alebo Novák. Konzervatívny záhradkár bude preferovať benzín bez ohľadu na hluk a dennú dobu. Ale okrem hluku a čistoty vzduchu je potrebné brať do úvahy aj veľkosť kosenej plochy a životnosť zariadenia.

Pretože štartovanie motora na pár desiatok sekúnd a potom jeho odstavenie nie je technicky ideálne. Rovnako ako niekoľkohodinové trápenie elektrického motora a striedanie viacerých akumulátorov až do ich úplného vyčerpania. V oboch situáciách tepelné namáhanie môže skrátiť technickú životnosť stroja a tým nám vlastne predraží údržbu trávnatých plôch nákladmi na opravy alebo na kúpu novej kosačky.

Motorové kosačky sa dajú kúpiť za relatívne malé peniaze, ale musíme platiť prevádzkové náklady. Teda raz ročne výmenu motorového oleja a pri každom kosení benzín. Zato môžeme kosiť väčšie plochy, stačí dotankovať.

Akumulátorové kosačky bývajú drahšie, práve pri kúpe silných akumulátorov, ale počas ich životnosti nemáme na starosti žiadny olej, karburátor, sviečku, vzduchový filter… Stačí dobíjať baterky. Ale takáto energia je lacnejšia, ako tá z benzínu a úplne super je to, keď máte svoju vlastnú solárnu elektráreň. Na druhej strane na jeden záťah pokosia menšiu plochu, ako sme zvyknutí u benzínových. Práve pre obmedzenú kapacitu akumulátorov. Čím väčší, tým drahší… A buď máte výdrž alebo silu.

Predajcovia kosačiek vám vždy budú hovoriť, že kosačku potrebujete takú veľkú, akú veľkú máte záhradu. Ale to nie je pravda. Veľkosť kosačky potrebujete podľa toho, akú veľkú plochu trávy kosíte na jeden krát. Pretože trávnik môžete skosiť naraz a potom vyľahnúť. Alebo si nechať jeden kus na piatok, druhý na sobotu a čosi aj na nedeľu. A zrazu je potreba výkonu stroja iná. A aj vaša únava.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.