Jedna kosačka v záhrade nestačí

Teda stačí, ale len v malej záhradke, kde je málo trávy. Akonáhle je pozemok väčší, členitejší alebo svahovitý, ľahko sa môže stať, že je výhodnejšie každú časť záhrady kosiť iným typom kosačky. Zistili sme to na vlastnej koži, či skôr na vlastnom trávniku. Nakoniec máme vo veľkej záhrade päť kosačiek a ešte by sa nám možno jedna zišla.Začínali sme malým motorovým strunovým vyžínačom. Ideálny stroj na vykášanie trávy medzi stromčekami a okolo kvetinových záhonov aj kríkov. Kosenie niekoľkokrát do roka nelimitoval nízky výkon kosačky, ale potreba doslova piplavej práce okolo iných rastlín v záhrade. Výhodou je nízka hmotnosť kosačiek s motorom okolo 25 kubických centimetrov.

Že to bude málo sme pochopili hneď, ako sme kúpili novú záhradu. Oveľa viacej trávy bude chcieť väčšiu kosačku. Tak sme si kúpili krovinorez. Ale nosiť ho dlho na pleciach sa nám tiež veľmi nechcelo. Našli sme krovinorez s podvozkom. A tak sme kosili veľké plochy tým veľkým, štyridsaťkubíkovým a okolo záhonov tým malým. Ale roky sa na ňom podpísali, začal zle štartovať. Ja som ho nahodil, Olinke sa už nedalo. Tak kúpila rovnako veľký, či skôr rovnako malý vyžínač. Ja vykosím trávu Zipperom, ona si dokončí okolo rastlín malým vyžínačom.

Na veľké plochy využívame krovinorez na podvozku

No ale okolo drobných rastlín a kvetiniek je aj motorový vyžínač predsa len trochu silný. Tak našu flotilu kosačiek rozšíril akumulátorový vyžínač s jednou tenkou strunou. Vydrží kosiť na jedno nabitie dvadsať minút. Dosť na to, aby sa dočistilo okolo kvetiniek po hrubom pokosení vyžínačom.

Krovinorez s kolesami kosí dobre, má silný motor, len sa s ním nie dobre manévruje okolo pletivového plota alebo niektorých kríkov. Po čase sme dokúpili klasický krovinorez/vyžínač so stredne silným motorom cca 33 cm3. Dosť ľahký na manipuláciu, dosť silný na vykášanie okolo stromov a plotov, dosť jemný, aby všetko neničil.

úprava travnika

Takže už nám chýba iba jeden typ kosačky. Na kosenie nízkej trávy pred domom. Zipper je zbytočne silný, stredný krovinorez nekosí dosť pekne. Len sa musíme ešte rozhodnúť, či si kúpime elektrickú alebo benzínovú kosačku. Našťastie existuje možnosť vybrať si kosačku podľa veľkosti pozemku, jeho členitosti aj spôsobu použitia. Stačí prečítať niekoľko recenzií a kúpiť si kosačku podľa toho, čo s ňou chcete kosiť.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.