Kto k nám tento rok priletel či prišiel hodovať?

Hoci zima ešte nie je v plnom prúde, naše kŕmidlá už sa začínajú plniť drobnými vtáčikmi rôznych druhov i výzoru. Niektoré z nich bezpečne spoznáme, s inými je to zložitejšie o to viac, o čo menej často ich na našom kŕmidlu stretávame. Čo sypať na kŕmidlo, aby sme prilákali práve konkrétneho vtáčika, ktorého chceme uvidieť na vlastné oči?


Pravdepodobne všetci bezpečne spoznáme vrabca či už domáceho alebo poľného s hnedými „tváričkami“. Vrabce sa na kŕmidle objavia vždy. Na dedinách je mnohokrát považovaný za škodnú ujedajúcu hydine. Ak napriek tomu chcete vrabcom prilepšiť, ocenia predovšetkým strúhanku zo suchého bieleho pečiva, pozor ale na zvyšky soli.

vrabec domáci

vrabec poľný

Častými a známymi návštevníkmi kŕmidiel sú aj sýkorky, či už tie známejšie z nich (bielolíce a modrinky) alebo tie vzácnejšie (uhliarka, babka, chochlatá). Bezpečne ich prilákate na lojové gule alebo zavesený hovädzí loj. Ak budete mať šťastie objavíte na lojovej guli brhlíka alebo neohrabane balancujúceho ďatľa. Všimli ste si jasne modrého sfarbenia hlavičky u sýkorky modrinky, vďaka ktorému ju ľahko rozoznáme od bielolícej?

sýkorka veľká a belasá

brhlík lesný

Na jablká a jarabiny nalákate ďalšieho obvyklého obyvateľa našich záhrad drozda čierneho. V letných mesiacoch oceníte uchu lahodiaci spev samčeka lákajúceho samičku.

Pomerne často sa u kŕmidla objaví aj kŕdeľ zvončekov zelených, ktoré so svojím typickým vlnovkovitým letom zasadnú na najbližší strom alebo kroviská a jeden po druhom skúša kvalitu a dostupnosť krmiva. Milujú slnečnicu, vlašské orechy, sušené plody šípok, nepohrdnú ani už spomínanými jarabinami. Na našom kŕmidle sa zvyčajne snažia vytesniť sýkorky, ktoré sa občasne odlepia od svojej lojovej gule a skúšajú aj zvončekmi obľúbenou slnečnicu.

zvonček zelený

Ďalším síce nelietavým, ale o nič menej zaujímavým návštevníkom predovšetkým vidieckych záhrad je veverička. Zvyčajne je nenápadná a chová sa placho, ale akonáhle nastane jeseň, začína si pripravovať zásoby na jeseň. A tu pod jabloňou objavíte hromadu zvyčajne už vylúpaných šišiek, z okolitých stromov začnú miznúť lojové gule. Začnete podozrievať suseda, že vás v nestráženej chvíli pripravil o tohtoročnú úrodu lieskových orieškov. A neveríte vlastným očiam, keď u onej hromady pod jabloňou zbadáte raz ráno veveričku bojujúcu o svoje zásoby sa strakou.

veverica obyčajná

Pokiaľ chcete tomuto roztomilému hlodavcami pomôcť prežiť zimu, môžete mu zaobstarať špeciálne krmítko pre veveričky s vekom na pánt, pod ktoré si veverička musí siahnuť. Príde na to zvyčajne za chvíľku. Čo do neho? Výber je pestrý. Od vlašských či lieskových orechov, po všetkými milovanú slnečnicu. Veverička nepohrdne ani lojovou guľou či nevylúpanými arašidami.

A aby sme nezabudli na posledného operenca vo veľkosti veveričky, ktorý sa práve drzo prihlásil zaklopaním na okno o pozornosť. Hrdličky s čiernym krúžkom okolo krku. Zvyčajne sa do kŕmidla nezmestia, takže tie súdnejšie z nich zbierajú pod krmítkom to, čo zostalo po hostine drobnejších kolegov. Pokiaľ ale narazíte na naozaj vyhladovanú hrdličku, ktorá odmieta prijať fakt, že je väčšia ako vaše kŕmidlo a vklieni sa do neho, stojíte zrazu pred problémom, ako spevniť krmítko tak, aby týmto útokom odolalo. Ale o tom až nabudúce.

hrdlička záhradná Zaseknutá v kŕmidle

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.