Neberte lieky zbytočne

Prichádza jeseň a s ňou aj ochladenie. Stačí trocha nepozornosti, zle odhadnuté počasie a nesprávny výber odevu a problém môže byť tu. Začneme prskať, štípu nás oči, bolí hlava. Začneme hovoriť o chrípke, hoci to nemusí byť pravda. Niekto siahne po čaji, niekto po liekoch. Chcete vedieť, čo vám je aj bez lekára? Skúste CRP test.

Bezhlavé užívanie antibiotík je u nás veľmi rozšírené. Ľudia si ich sami ordinujú doslova na každé kýchnutie. Pritom ako názov naznačuje, tieto lieky sú účinné len proti bakteriálnej infekcii. Ak prechladnete alebo vás nakazil vírus, tieto lieky sú neúčinné a zbytočné, ba škodlivé. Nadmerné užívanie antibiotík totiž vedie k rezistencii, teda liečenie v prípade skutočnej bakteriálnej infekcie nezaberá, treba zvyšovať dávky. A vedľajšie účinky na tráviaci systém môže byť veľmi nepríjemné.

Na bežné prechladnutie totiž stačí ľahnúť si a dobre sa vypotiť, prípadne si dať trochu vitamínu C. Chrípku je treba tiež vyležať, lebo pracovať a byť chorý nejde dokopy. Výkony sú nič moc a svoje telo len zbytočne zaťažujeme. O ohrození kolegov ani nehovoriac. Pritom z desiatich ochorení je až deväť tých vírusových, pri ktorých vám antibiotiká aj tak nezaberú, len zaťažia váš organizmus.

Ako odlíšiť vírusové a bakteriálne ochorenie?

Pre laika veľmi ťažko, mnohé sprievodné znaky sú rovnaké. Bolesti hlavy, bolesti v hrdle, zvýšená teplota. Ak sa vám nechce čakať hodiny v preplnenej čakárni u obvodného lekára s ďalšími chorými ľuďmi, môžete skúsiť domáci CRP test.

Pomocou priloženej lancety využijete jedinú kvapku vašej krvi, ktorú po zmiešaní s pribaleným roztokom v priebehu pár minút vyhodnotíte a hneď máte jasno, či vašu chorobu spôsobil nejaký vírus alebo baktéria. V prvom prípade môžete ísť rovno do postele, v druhom si najprv odsedíte nejaký čas v čakárni, ale lekár vám môže predpísať účinné lieky.

Domáci CRP test

Správne diagnostikované ochorenie môže byť vyliečené za výrazne kratšiu dobu. Nezabúdajte však, že najlepšia je prevencia a tou je v prípade respiračných chorôb dobrá imunita. Teda nezanedbávajte pohyb ani na čerstvom vzduchu, doprajte si dostatok vitamínov z čerstvej zeleniny a ovocia z vlastnej záhrady a keď sa vonku ochladí, nezabudnite sa teplo obliecť.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.