Kam s použitým katalyzátorom

Pokiaľ vlastníte auto benzínovým motorom a opravujete si ho svojpomocne, alebo nebodaj sa živíte opravou automobilov, z času na čas riešite túto otázku. A hoci motory dnešných áut majú životnosť výrazne vyššiu, ako sme boli zvyknutí kedysi u starých škodoviek, niektorú ich súčiastky sa musia meniť niekoľkokrát za životnosť. Katalyzátor je jednou z nich.


Katalyzátor má za úlohu neutralizovať splodiny horenia benzínu a tým prispievať k zníženiu znečisťovania ovzdušia automobilovou prevádzkou. Preto by bolo nelogické po skončení životnosti katalyzátor vyhodiť na skládku. Hodilo by sa, keby existovalo niečo ako výkup katalyzátorov, podobne ako výkup železa či papiera. Najmä keď katalyzátor obsahuje vzácnu platinu či iné drahé kovy.

Ale výkup katalyzátorov existuje! A aj keď sa jedná o českú firmu, pôsobiacu neďaleko Ostravy, je zaujímavá aj pre slovenské firmy či jednotlivcov. Pretože okrem toho, že použité katalyzátory, ktoré zostali po ich výmene za nové, vykupuje za celkom slušné peniaze, pri väčšom množstve si pre ne príde priamo k vám!

Výkup katalyzátorov je jednou z vecí, kde sa potvrdzuje, že čo je ekologické, je aj ekonomické. Doslúžilá vec sa recykluje, vzácne kovy sú opäť použité. Katalyzátor sa totiž pri reakcii nespostrebúva, hoci reakciu urýchľuje alebo svojou prítomnosťou umožňuje, ako si ešte pamätáme z hodín chémie. A zbytočne by vám zavadzal na polici v garáži alebo sa váľal v járku za dedinou, keď vám môže ešte priniesť nejaké peniaze.

Keď teda bude vaše auto potrebovať nový katalyzátor, môže vás hriať myšlienka pri jeho nákupe, že ten starý môžete odovzdať a výkup katalyzátorov vám zaplatí časť nákladov spojených s jeho výmenou. Pocit, že súčasne chránite miesto, kde žijete vy a vaša rodina, je len príjemným bonusom. Nemusí byť práve ekologickým aktivistom, aby ste vedeli, že výkup katalyzátorov sa skrátka vyplatí každému. Vám, vašej rodine aj vašej planéte.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.