Chudnem behaním a pijem colu

Tak by sa dala zostručniť informácia, ktorú som dnes zachytil na obede v mojej obľúbenej reštaurácii, kde pripravujú naozaj chutné a zdravé jedlá a dokonca aj také, ktoré by mnohí označili za paleo-stravu. A keďže o zdravej strave aj o chudnutí niečo za tých pätnásť rokov viem, nedalo mi, aby som mladej slečne nevenoval jeden komentár.



Prišla do reštaurácie k pultu v športovom, ospravedlňovala sa kamarátke-čašníčke, že nie je upravená, lebo má práve tréning a nie, nebude obedovať, lebo nemá čas, len si kúpi dve plechovky coly. Za dva týždne už schudla poldruha kila a trénerka jej ponúkla aj verziu chudnutia stravou, ale to je dlhšie, ako behaním. Pri platení som jej venoval poznámku: „Ale aj dlhodobo účinnejšie“, na čo sa blysla svojimi znalosťami: „A aj oveľa drahšie“. „Áno, to je rozšírený mýtus“, použil som svoju obľúbenú frázu, keď nechcem niekoho uraziť, že trepe sprostosti a pokračoval: „Spýtajte sa, čo mi tu varia“. A s tým som odchádzal, zanechajúc tam tú mladú ale naivnú slečnu s modrou plechovkou v ruke.

Z doterajších mojich skúseností viem, že za najrozšírenejšími chybami v tréningu a chudnutí sú vždy tréneri, platení tréneri. Oni majú záujem na čo najrýchlejšom výsledku, aby ste nemali pocit vyhodených peňazí. No čo vám pomôže vypotená voda, unavené netrénované svaly alebo zničené kĺby? Im nevadí, že nemáte kondíciu, stačí, že sa potíte a máte pocit, že čosi robíte pre svoje zdravie. Áno, dláždite si cestu do nemocnice. A potom vám odporučia piť colu s cukrom, aby ste dodali telu energiu. Preboha, rozumiete tomu?

Najskôr vás trápia behom, sklápačkami, klikmi a presúvaním želiez, aby ste schudli a potom odporučia presladené nápoje s vysokým glykemickým indexom!

Áno viem, aj športovci po dobehnutí do cieľa pijú sladké colové nápoje. Cin-cink do hlavičky: Oni nechudnú, športujú na výkon, pre peniaze a potrebujú čo najskôr nabrať stratenú energiu späť, lebo ich čaká ďalší pretek. A vy?

Len šport pri chudnutí nestačí

Ak máte záujem schudnúť, teda zbaviť sa tukov, tak pohyb je určite dôležitý, ale nie rozhodujúci. Viem, čo čom hovorím. Pravidelne som bicykloval trasy aj do 100 km a vážil som takmer toľko, teda skoro sto kíl. A že to neboli svaly, ukázali nasledujúce mesiace.

A ešte jeden mýtus vám vyvrátim. Tuky sa na svaly nemenia.

Ak chcete naozaj schudnúť, musíte zmeniť spôsob stravovania. To zahŕňa aj časy a intervaly, v ktorých budete jesť, aj množstvá stravy, ktorú budete jesť ale najhlavnejšie, čo budete jesť.

Ak totiž stále budete jesť potraviny s vysokým glykemickým indexom, stále budete mať často pocit hladu, ale stále budete mať priveľa energie. A začať v takejto situácii behať či inak športovať je ako keby ste z vane, do ktorej vám stále priteká voda cez pootvorený (pokazený) kohútik začali rýchlejšie vedierkom vylievať vodu. Nebolo by lepšie prestať vodu pripúšťať?

Šport vám účinne vyplní voľný čas (nemáte čas na maškrtenie) a vybuduje svalovú hmotu. Čo s tukom? Ten musí zmiznúť, čiastočne cvičením, čiastočne tým, že ho prestanete zásobovať prebytkami energie zo svojej stravy. Ale nie je to záležitosť týždňov. Ak ste postupne priberali desaťročie (len to nebolo vidieť), tak chudnutiu dajte pár mesiacov. Dôkladne zmeňte zloženie raňajok, obeda aj večerí, zabudnutie na „niečo malé“, sladké nápoje a iné maškrty (veď skoro nič nejem), ak máte chuť na čokoládu, kúpte si čokoládu a nie margarínové zmesi so srvátkou a cukrom, ktoré sa na čokoládu len hrajú. Nakoniec zistíte, že ani tak veľmi športovať nemusíte. Len stačí prestať jesť jedlá, ktoré nie sú potravinami 😉

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.