Stojany na bicykle

Stojany na bicykle

Onedlho tu bude jar a teším sa, ako vyberieme bicykle a vyrazíme na výlety. Občas do prírody, inokedy do okolitých miest. Najmä tie mestá hodnotím podľa toho, ako sú vyznačené cyklotrasy, ako sa mestá správajú k cyklistom a aké stojany používajú pre odloženie ich bicyklov pri reštauráciách, múzeách a obchodoch.


Niekde sa zabudli ešte v minulom stočí a používajú staré hrdzavé stojany, ktoré bezpečne zlikvidujú lak na vidliciach pri parkovaní bicyklov a potom sa čudujú, že ľudia radšej svojich dvojkolesových miláčikov opierajú o steny a výklady.

Pritom dnes nie je žiadny problém zadovážiť si kvalitné stojany na bicykle, ktoré dovolia bezpečne zaparkovať mestské, crossové alebo horské bicykle a neničia pritom ich povrch ani kolesá. Každý stojan na bicykle, vyrobený z nehrdzavejúceho materiálu, je možné upevniť buď do chodníka, parkoviska alebo na stenu budovy.

Najčastejšie sa používajú stojany, do ktorých zasunieme predné koleso tak, aby sa predná vidlica bicykla nedotýkala stojana a aby koleso bolo chytené za pneumatiku a stojan na bicykle nepoškodzoval ráfik a špice kolesa. Tí, ktorí rozhodujú o umiestnení a type stojanov často sami nebicyklujú a preto netušia, že dnešné bicykle nie sú lacnou záležitosťou a kvalita stojana môže rozhodnúť, ktorú reštauráciu sa cykloturisti rozhodnú navštíviť a nechať tam svoje peniaze.

Stojany na bicykel sú vyrábané buď jednotlivé alebo skupinové pre väčšie množstvo bicyklov, takže nie je problém pre každú prevádzku vybrať nie len podľa tvaru a prevedenia, ale aj podľa predpokladaného počtu parkujúcich bicyklov. Samozrejmosťou je možnosť uzamknutia bicykla. Len si treba uvedomiť, že bicykel zamknutý za predné koleso je ľahkou korisťou pre zlodejov, pretože umožňuje rychloupínakom uvolniť predné koleso a odniesť takmer kompletný bicykel.

Uloženie bicyklov treba riešiť aj doma. V stiesnených priestoroch garáže či panelákovej kočíkárne s úspechom sa používajú vešiaky na bicykle. Upevňujú sa na strop alebo na stenu a zavesením bicyklov za predné koleso alebo za rám (podľa typu stojanu na bicykle) šetria miesto. A aj pneumatiky, ktoré sa poškodzujú dlhým státím na jednom mieste najmä cez zimnú prestávku.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.