Kúpiť veľkú záhradu je vážne rozhodnutie. Musíte myslieť na veľa vecí, medzi iným aj na to, ako kosiť pomerne veľkú plochu trávy na pozemku. Kúpiť veľkú a drahú kosačku, ktorá väčšinu času nebude využitá? Kúpiť silný vyžínač za dobrú cenu, ale trpieť bolesťami chrbta pri namáhavom kosení? Alebo si objednávať kosenie od niektorého zo susedov a platiť za to? Pretože kúpiť seno ešte ako trávu a odviezť si ho nikto nechcel. Nakoniec sme našli elegantné a pritom jednoduché riešenie pre našu novú záhradu.
Doteraz sme obhospodarovali malú záhradku za mestom a trávu pod stromami a medzi kvetmi či viničom sme kosili malým motorovým vyžínačom. Na citlivú prácu okolo stromčekov a malých kríkov to bolo dobré, aj keď práca s ním bola na celý deň a po takejto šichte človek cítil nie len chrbát, ale aj ruky. Predstava, že by sme mali plochu osemkrát väčšiu kosiť týmto strojčekom, bola neprijateľná.
Kúpa silného krovinorezu/vyžínača by bola riešením len čiastočným. Silnejší motor a väčší záber žacej struny by zvládol pokosiť pozemok skôr, ale zase väčšia hmotnosť celého krovinorezu by dala zabrať chrbátu. A keď som po operácii bedrovej platničky, vrtieť sa celý deň s krovinorezom by nebolo najlepším nápadom.
Lištová alebo bubnová motorová kosačka s predným bubnom, pretože sa bavíme o kosení aj veľkej trávy, nie len pristrihávanie anglického trávnika pred domom, by boli opačným extrémom. Skutočne využité by boli len asi dvakrát do roka na ploche menšej, ako je odporúčaná pre tento typ stroja a preto by ich nákup bol neefektívnou investíciou. Ešte by do úvahy prichádzala kosačka na malotraktor či motorovú jednotku typu Vari. Lenže orať ani inak vo veľkom obrábať pôdu týmto spôsobom neuvažujeme, teda opäť by stroj bol nevyužitý.
Z tejto dilemy nás vyviedol náhodný objav na internete. Pri hľadaní optimálne veľkej a optimálne nie drahej kosačky sme objavili zaujímavú kombináciu. V podstate motorový vyžínač, namontovaný na podvozok. Takže kombinácia nízkej ceny, slušného výkonu a bez záťaže chrbta. Človek s tým po záhrade jazdí ako so športovým detským kočíkom a kosí pred sebou trávu žacím kotúčom alebo silonom.
Po dlhšom zvažovaní a hľadaní ďalších informácií sme nakoniec kosačku Zipper ZI-MOS125 cez internet objednali a začali s ňou kosiť. Skúsil som používať oceľový trojzub, ale to sa mi nejak nezdalo, používam plastovú hlavu na strunu 2,4 mm. Tú pôvodnú, lacnú, som nakoniec vymenil za kvalitnejšiu a pohodlnejšiu žaciu hlavu Oregon. Ľahko sa do nej dáva nová struna a nenamotáva sa na ňu vysoká tráva. A že touto kosačkou dokážem kosiť aj lúku, na ktorej tráva dorástla aj do poldruha metra výšky!
Kosačka je uložená na podvozku s dvomi kolesami, ľahko sa ňou manipuluje okolo stromov a plotov. Stroj sa dá natáčať okolo zvislého čapu, aby sa dalo kosiť po bokoch. Kolesá nesú celú váhu stroja, takže stačí za Zipperm iba chodiť, resp. ho tlačiť pred sebou. Jednou rukou držím rukoväť, druhou na rúčke ovládam plyn. Dá sa tým kosiť nie len na rovine, ale problém jej nerobí ani svah pravda chce to dobrú turistickú obuv 😉
Po tom, ako som vykosil asi 14 árov starej zanedbanej lúky som ju pokosil aj druhý raz a ešte raz to budem musieť urobiť na jeseň. Okolo dvora, záhonov aj v novo založenom ovocnom sade kosím častejšie, ale malé plochy. Nechávam trochu kvetov pre včely a čmeliaky. Skosiť všetko naraz nemá cenu. Okrem iného Olinka nedokáže naraz všetko seno použiť a spracovať. Než by malo zhniť na lúke, radšej kosím každú sobotu iný kúsok lúky popod stromy. Vytváram tam rôzne chodníčky a plochy medzi stromami, vhodné aj pre polievanie paprík a paradajok pod stromami, aj pre zber úrody.
Nakoniec sme našli kosačku, ktorá nestojí veľa peňazí a z ktorej ma nebolí chrbát. Zi-Mos 125 je silný stroj s ľahkou obsluhou a na kosenie s ním sa doslova vždy teším. Za pár hodín práce sa necítim unavený, ale som spokojný s tým, čo s ním dokážem.
Komentáre