Tento rok vinič nestriháme

Tento rok máme prácu okolo vinohradu veľmi zjednodušenú. Len vlani sme v novej záhrade zasadili dvadsať päť koreňov rôznych druhov viniča, takže tento rok nám ostalo len skontrolovať, či prežili tuhé mrazy zo začiatku roka. A zastrihávať sa budú len vršky výhonov tak, aby sme vytvorili kmienok. Všetka ostatná práca okolo hrozna nás bude čakať až ďalšie roky. So všetkými výhodami aj nevýhodami tohto stavu.Na jar sme vyhradili miesto, kde bude náš vinohrad. Vychádza medzi mulčovanými záhonmi a ovocným sadom. Na jeseň sme potom zasadili viničné sadenice a neskôr som medzi ne osadil oceľové stĺpy na zemných skrutkách. Úplne rovnaké, aké používam na ploty, len skrutky som použil dlhšie na krajoch vinohradu, dal som ich dlhé 80 centimetrov. Pre istotu.

náš vinohrad

Vedenie som ešte nerobil, pretože ma nič netlačilo, keď ho budeme potrebovať až budúci rok. Takisto aj krajné opory stĺpov budem robiť až tento rok, samozrejme tiež na zemných skrutkách, presne tak ako šikmé vzpery pre stĺpy plotov.

Čo nás mrzí je fakt, že tým, že nemusíme strihať vinič, nebudeme mať materiál na štiepkovanie. Tým budeme mať menej materiálu do kompostoviska, teda menej substrátu na jeho doplnenie vo vyvýšených záhonoch. A samozrejme sme sa museli pre tento rok rozlúčiť s hroznom. Vlani sme ešte mali zo starej úrody, kým sme ju na jeseň predali. Všetko má svoje výhody aj nevýhody.

Veľa ľudí sa nás pýta, akú odrodu hrozna máme. Nepestujeme hrozno na víno, pestujeme ho na jedenie. A preto sme zasadili veľa druhov bieleho aj modrého hrozna. A malo by aj dozrievať postupne. Takže sa nebudeme musieť ponáhľať s jeho zberom v jeden deň. Víno robiť nebudeme, zjeme ho postupne, ako bude zrieť a ako budeme mať chuť.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.