Praktický permakultúrny kurz u nás v okrese

rýľ na fúriku

Viete, čo je permakultúra? Nie, nebojte sa. Nechcem vás skúšať. Veď nakoniec aj ja o tejto metóde pestovania rastlín viem vcelku málo. No možnosť, ako sa dozvedieť viac sa mi práve naskytla. V aktuálnom čísle nášho regionálneho týždenníka bol celkom nenápadný oznam. V dňoch 4. až 6. apríla 2014 sa koná praktický permakultúrny kurz. A hádajte kde. No predsa v dedinke Hrušov vzdialenej od môjho bydliska ani nie tridsať kilometrov. Je to cez víkend, kurz je zadarmo. Stačí len prísť. No nešli by ste?O permakultúre už čosi viem, ale naozaj len veľmi málo. Viac menej z kníh. No keďže mám malú záhradku a v nej pestujem zopár plodín, rada využívam ich vzájomné pôsobenie a celkovo ekologické pestovanie mi je blízke. Vždy som si však myslela, že inú šancu sa o tejto téme dozvedieť viac, ako len čítaním kníh a časopisov, vlastne ani nemám. Dokonca aj tie knihy, ktoré som si kúpila, sú v češtine. Niekedy sa mi zdá, že ľudia u nás akoby sa o takéto veci ani nezaujímali. Akoby hrdľačenie na poli a v záhrade bola nevyhnutnosť. Pritom aj takáto práca sa dá zjednodušiť. Stačí len vedieť, ako využiť vzájomné vzťahy medzi rastlinami či zúžitkovať všetok, niekedy aj odpadový materiál, ktorý záhrada sama ponúka.

Menej práce, menej vody, menej chémie – úrody aj tak dosť

Možno to znie lákavo, ale v permakultúrnej záhrade naozaj neplatí, že čím sa viac narobím, tým mám väčšiu a zdravšiu úrodu. V permakultúrnej stačí trochu rozmýšľať a čosi aj vedieť. No a všetky potrebné informácie aj praktické ukážky ako založiť a udržiavať záhony sa môžete dozvedieť práve tento víkend v Hrušove. Kurz sa začína už v piatok poobede o 17 hodine v telocvični miestnej základnej školy. Témou prvého dňa bude teória. Mali by sme sa dozvedieť, čo vlastne tá permakultúra je a ako funguje. Druhý deň začína tiež teóriou. Potom sa však presunieme na skutočné políčko a prakticky nám lektori ukážu, ako si založiť vyvýšený záhon či bylinkovú špirálu. No a v posledný deň sa čosi dozvieme a aj si zrejme vyskúšame, ako vybudovať kompostovací záchod.

Prikladám vám pozvánku na túto akciu. Ak sa chcete prihlásiť.

permakultúra Hrušov
permakultúra Hrušov

Kto sa chce zviesť z Krtíša so mnou, môže ma kontaktovať pomocou formulára. Zložíme sa na benzín. Ja pôjdem aj v piatok, aj v sobotu, aj v nedeľu. A veľmi sa na to teším.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.