Aktovka, alebo batoh? Ako si správne vybrať?

Mnohí rodičia malých školákov si dnes nevedia poradiť s obrovským výberom rôznych tašiek, batohov a aktoviek. Ponuka je naozaj obrovská a dnes už nezáleží len na farbe či dizajne. Podstatné je hlavne zdravý chrbát a bezpečnosť malého školáka. Na čo dbať pri výbere školskej tašky?

 

Aktovka, alebo batoh? Ako si správne vybrať?

Školská aktovka má pevný tvar, jednu komoru a otvárateľné veko, má pevné dno a je stabilná. Je vhodná pre deti od 1. – 4. triedy. Jej výhodou je prehľadnosť, stabilita aj po vybratí učiva a pomôcok. Školský batoh má väčšinou viac komôr a uzatvára sa pomocou zipsov. Sú aj také, ktoré sú jednokomorové a uzatvárajú sa stiahnutím zipsov s prekrytým vekom. Niektoré typy majú aj spevnené steny. Sú vhodné pre všetkých žiakov i študentov. Ak vyberáme pre prváčikov, potom výhodou je módny vzhľad. Väčšinou sú vyššie a len máloktoré z nich sú vhodné pre štandardne veľkých alebo malých prváčikov.

Dbajte na zdravie vašich ratolestí!

Ergonómia chrbta tašky by mala odrážať zakrivenie chrbtice. Väčšine výrobcom sa to darí dobre zaisťovať, niektorým však horšie, napriek tomu, že už majú vybudované dobré meno. Náš názor nájdete v článkoch u jednotlivých výrobcov. Pre Vás je dôležitá výška tašky, a to z toho dôvodu, aby mohla na chrbte dieťaťa dobre sedieť. Príliš veľká ani malá nemôže odrážať zakrivenie chrbtice. Školské tašky by však mali spĺňať nielen to, aby neškodili chrbtici vášho dieťaťa, ale mali by byť aj dobre viditeľné. Bavíme sa teda o reflexných prvkoch. Čím je dieťa staršie, tým viac reflexných prvkov by mala jeho školská taška, aktovka či batoh obsahovať. Predpokladá sa, že čím je dieťa väčšie tým častejšie sa bude do školy, alebo zo školy presúvať samo. Preto mu treba zabezpečiť maximálnu mieru bezpečnosti, akú mu len taška dokáže z tohto ohľadu poskytnúť.

Tašku by ste mali vyberať podľa veku vášho dieťaťa

Keď vyberáte tašku podľa veku vašej ratolesti nemôžete dbať len na dizajn. Školské tašky pre prvákov v sebe nesú iné vlastnosti ako napríklad školské tašky pre tretiakov, alebo školské tašky pre piatakov. Každé dieťa v rôznom veku vyžaduje od svojej školskej aktovky, tašky, alebo batohu niečo úplne iné a netýka sa to teda len dizajnu a farby. Podstatný je tiež aj úložný priestor vo vnútri tašky, tvarovanie chrbta pri rôznych vekových skupinách, priedušnosť materiálov či reflexné prvky.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.