Prvé tohtoročné ovocie

zemolez kamčatský

Máj sa prehupol do svojej druhej polovice. V záhrade už všeličo kvitne. Ale na zrelé ovocie sa zdá byť ešte priskoro. Nájdu sa však aj niektoré výnimky. Jednou z nich je zemolez. Mrazu sa nebojí. Kvitne v marci. A na prvé plody sa môžete tešiť už v máji. Navyše je úplne nenáročný. No povedzte, nehodil by sa aj do vašej záhrady?


Máte radi čučoriedky? Že áno? Aj my. Ibaže pestovať ich nie je až tak jednoduché. Sú totiž dosť fajnové. Potrebujú špeciálnu starostlivosť. Kvalitnú pôdu, špeciálne hnojivá. A čo je najdôležitejšie, tá kvalitná pôda musí byť ešte aj kyslá. A práve to je v mojej záhrade najväčší problém.

Aby v ťažkej ílovitej pôde čučoriedky čo i len prežili, nie to ešte priniesli úrodu, treba zeminu kompletne vymeniť. Teda minimálne na mieste, kde budú vysadené. A hoci je to fyzicky aj finančne náročné, ani tento postup nezaručí, že sa im bude naozaj dariť.

prvá tohtoročná úroda
tohtoročná úroda zemolezu

Nenáročná „čučoriedka“

Pravdu povediac, vôbec sa mi do tejto výmeny nechcelo. No mať čučoriedky vo svojej záhrade som chcela stoj čo stoj. Tak som hľadala inú možnosť. No a našla som zemolez kamčatský. Niekde známy aj ako kamčatská čučoriedka. Prvú rastlinu som si kúpila na záhradkárskej výstave. No keďže kvôli opeleniu je vhodné mať rastlinky dve, ďalší rok k nej pribudla ešte jedna. Rodiť začali už druhý rok.

Pestovanie Zemolezu kamčatského

"kamčatské čučoriedky"
"kamčatské čučoriedky"

Zemolez kamčatský je krík, dorastajúci do výšky zhruba jeden a pol metra. Keďže pochádza z Kamčatky, na drsnejšie podmienky je zvyknutý. Darí sa mu v akejkoľvek pôde. Aj keď kvitne skoro na jar, jarné mrazíky ho neohrozia. Jeho jemne žltkasto-zelené nenápadné kvietky sa objavujú už v marci. Po asi dvoch týždňoch lupienky kvietkov opadajú a na vetvičkách po nich ostanú podlhovasté zelené plodíky. Pri dozrievaní nemusí byť ani veľmi teplo. Napriek tomu môžete v polovici mája oberať prvú ovocnú nádielku.

Zdravé ovocie podobné čučoriedkam

Zrelé plody sú tmavomodré podlhovasté bobuľky. Chuť majú sladko-kyslú. Veľmi podobnú čučoriedkam kanadským. Okrem vitamínu C obsahujú aj množstvo antioxidantov. Preto sú mimoriadne vhodné pre ľudí s oslabenou imunitou. A samozrejme pre každého, kto chce spomaliť starnutie a udržať si dobré zdravie.

Ak teda máte chuť na čučoriedky z vlastnej záhrady a nechce sa vám v kuse obskakovať okolo pravých čučoriedok, zaobstarajte si zemolez kamčatský. Za pár drobných získate kríček, ktorý vám dá každý rok bohatú úrodu chutného a zdravého ovocia. A takmer bez námahy!

Zrelé bobuľky môžete konzumovať čerstvé, ale pokojne si z nich môžete uvariť džem či výborný sirup. Všetko to, na čo ste zvyknutí aj u iného ovocia.

Vyskúšajte. Neoľutujete!

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.